Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Order Uśmiechu dla Butenki!

25 czerwca w Lublinie Bohdan Butenko otrzyma Order Uśmiechu - najważniejsze na świecie odznaczenie przyznawane dorosłym przez dzieci.

Bohdan Butenko na Targach Książki w Poznaniu - grafika artykułu
Bohdan Butenko na Targach Książki w Poznaniu

- Chcielibyśmy nadać tej uroczystości należną jej rangę i złożyć w ten sposób podziękowanie tak wybitnemu i wyjątkowemu Mistrzowi, którego twórczość uczy, bawi, inspiruje kolejne już pokolenie dzieci - napisali w zaproszeniu na uroczystość organizatorzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Bo właśnie na wniosek najmłodszych mieszkańców Lublina i Poniatowej Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu postanowiła uhonorować Bohdana Butenkę. To zresztą była tylko kwestia czasu - nikt tak jak Mistrz od Gapiszona i Kwapiszona, nie pasuje do tej nagrody.

Mimo że w ubiegłym roku skończył 80 lat, na chwilę nie ustaje: wciąż rysuje, otwiera kolejne wystawy, prowadzi warsztaty, odbiera nagrody, nie opuszcza targów książki, podróżuje. Często odwiedzał Poznań - przy okazji targów książki dla dzieci czy nowych wydawnictw spotykał się z czytelnikami, najchętniej najmłodszymi. - Nie nauczę nikogo rysować w ciągu godziny, ale mogę pobudzić wyobraźnię, zanim nie zostanie zadeptana przez szkołę, gdzie dziecko dowie się, że niebo musi być zawsze niebieskie, słońce - żółte, a trawa - zielona - podkreślał w wywiadach.

Studiował na warszawskiej ASP w pracowni słynnego Jana Marcina Szancera. Przez lata wypracował swój styl: prostota, synteza, sedno humoru i emocji w kilku kreskach. Jest "ojcem" Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratorem ponad 200 książek dla dzieci, a także pozycji dla dorosłych: tworzył ilustracje do utworów Hrabala i scenografie do Kabaretu Starszych Panów. Ma na swoim koncie także "projekty specjalne", m.in. ilustracje do... przedwojennej książki telefonicznej Warszawy.

W 2009 r. Wydawnictwo Miejskie Posnania wydało książkę "O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i..." Bohdana Butenki, której akcja w całości dzieje się w Poznaniu. To prawdziwie kryminalna historia z pościgiem, brawurową ucieczką wszelkimi możliwymi środkami transportu, a przede wszystkim nieoczekiwanym finałem... Cały czas można ją dostać w księgarniach i Centrum Informacji Miejskiej.

Uroczystość wręczenie Orderu Uśmiechu Bohdanowi Butence rozpocznie się w lubelskim teatrze o godz. 13.

Sylwia Klimek

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • sylwetka Bohdana Butenki - w lipcowym numerze miesięcznika IKS