Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

No to w drogę!

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

.
Jedna z prezentacji konkursowych: Marcin Gabruk, "Mentawai - drzewo życia", fot. materiały organizatorów

"Na Szage organizowany jest z myślą o wszystkich, którzy marzą o podróżach, poznawaniu bliskiego i dalekiego świata, jego przyrody, kultury i ludzi" - piszą organizatorzy festiwalu, który odbędzie się w tym roku już po raz dziewiąty. "Dla tych, którzy szukają egzotyki, ciepłego morza, piasku pustyni czy ośnieżonych gór. Ale także dla miłośników najbliższej okolicy przemierzanej pieszo, rowerem czy autem" - zaznaczają.

Goście festiwalu - globtroterzy pasjonaci, reporterzy, dziennikarze - zabiorą widzów na wyprawę przez wszystkie kontynenty, do miejsc, o których istnieniu być może nigdy nie słyszeli. W tym roku jednym z festiwalowych przewodników będzie Kamila Kielar - reporterka, która większość życia spędza na rowerze, nartach lub w kajaku. Opowie o niedawno zakończonym projekcie "Kropla w morzu" - wyprawie nad wysychające Morze Aralskie, gdzie pojechała zbierać materiał do kolejnych reportaży. O zakończonym pięcioletnim projekcie przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego przez Nepal, Kaszmir i Indie opowie z kolei Bartosz Malinowski, przewodnik górski. Anna Jaklewicz - archeolożka i antropolożka - zabierze uczestników do Indonezji, Małgorzata Ciepła - miłośniczka Wschodu - na spacer na Kamczatkę, a Dorota i Robert Szyjanowscy - do Kazachstanu. Samotnie wędrująca po świecie Agnieszka Dziadek podzieli się swoimi doświadczeniami z wędrówki po lesistych Appalachach, nagich Górach Skalistych i wulkanicznych Kordylierach Pacyficznych. "Nasz festiwal dedykujemy wszystkim, którzy szukają natchnienia, inspiracji i tego czegoś, co popycha do działania, wyjścia z domu, zakupu biletu..." - tłumaczą organizatorzy.

Program Na Szage to przede wszystkim inspirujące spotkania z wybitnymi podróżnikami, prezentacje, projekcje filmowe, ale także konkurs na najciekawszą prezentację z podróży dla tych, którzy potrafią w oryginalny sposób opowiadać o swoich ekspedycjach. I skutecznie wciągnąć w tę opowieść widzów. W konkursie udział mógł wziąć każdy - bez względu na wiek i kierunek wyprawy. W finale wysłuchamy 12 relacji z 33 krajów położonych na 3 kontynentach. Ich autorzy przemieszczali się po świecie pieszo, rowerami, motocyklami, autem, na nartach, konno i łodzią.

Program festiwalu dopełniają warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania z autorami książek podróżniczych, wystawy fotograficzne oraz degustacje kuchni świata.

Sylwia Klimek

  • 9. Festiwal Podróżniczy "Na Szage"
  • Aula AWF, ul. Królowej Jadwigi 27/39
  • 30.01-2.02
  • szczegóły tutaj oraz na FB

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020