Kultura Poznań.pl

Varia

opublikowano:

Na spotkanie z Leonardem

Tym twórczym warsztatom patronuje sam Leonardo da Vinci. Czego mogą nauczyć się dziś dzieci od renesansowego mistrza?

fot. Bartosz Paczkowski
fot. Bartosz Paczkowski

"Wakacje z Leonardem" to cykl "zabaw twórczych ze sztuką", które startują w środę, 18 lipca, w CK Zamek. Zaprasza - oczywiście - Centrum Sztuki Dziecka. "Podczas zajęć dzieci nie tylko poznają wspaniałą, twórczą osobowość oraz dzieła Leonarda da Vinci, ale również przyglądają się epoce, w której żył i tworzył, a przede wszystkim, wzorem rozległych zainteresowań patrona warsztatów, będą próbowały swoich sił w różnych dziedzinach sztuki" - kuszą organizatorzy.

Podczas pierwszych zajęć w środę dzieci dowiedzą się "Jak brzmi świat?". O dźwiękach, które są wszędzie, opowie im Dawid Dąbrowski. A dzieci poszukają ich w przedmiotach, która na pierwszy rzut oka wydają się nieme... Kolejne dni przyniosą zajęcia o epoce, w której żył Leonardo. Dzieciaki rozpracują na części pierwsze (dosłownie!) jeden z najsłynniejszych jego obrazów "Damę z gronostajem". Jednego dnia spróbują sobie wyobrazić jak wyglądała pracownia renesansowego mistrza i odtworzyć ją w... glinie. Innego - wzorem wielkiego malarza, niczym wytrawni alchemicy - sami wykonają farby do malowania: z jagód, płatków kwiatów, szpinaku... Podczas warsztatów "Latanie" będą próbowali przezwyciężyć siły grawitacji, a w czasie zajęć "Pływanie" - skonstruują maszyny pływające.

"Wakacje z Leonardem" dedykowane są dzieciom w wieku 7-11 lat. Kuratorem projektu jest Agata Felikszewska-Igiel. Warsztaty potrwają do czwartku, 26 lipca (oprócz weekendu). Każdego dnia zajęcia odbywać będą się trzykrotnie: o godz. 9, 11.30 i 16. Cykl spotkań zakończy koncert finałowy dla uczestników warsztatów w piątek 27 lipca, o godz. 10.

Sylwia Klimek

  • Wakacje z Leonardem - warsztaty twórcze dla dzieci w wieku 7-11 lat
  • 18-27.07, g. 9, 11.30 i 16
  • CK Zamek, II piętro, sala 213
  • wstęp: 10 zł za każdy warsztat
  • kurator: Agata Felikszewska - Igiel