Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

W poszukiwaniu straconego czasu

Cosmic Underground to pociąg pełen artystów szukających... utraconej godziny. Przyjedzie do Poznania 6 października.

Tomasz Cebo w ramach Cosmic Underground, 6-7.10. Fot. materiały organizatorów
Tomasz Cebo w ramach Cosmic Underground, 6-7.10. Fot. materiały organizatorów

Mieliśmy już w Poznaniu próby pożenienia kultury ze sportem (kulturalna oferta strefy kibica na Euro 2012), kultury z historią (interaktywne muzeum na Ostrowie Tumskim, znane jako ICHOT). Teraz przyjedzie do Poznania (dosłownie) projekt kulturalno-naukowy. Cosmic Underground to pociąg, który 20 września wyruszył w 1,5-miesięczną podróż po Europie (z Estonii do Portugalii). Na jego trasie znalazło sie siedem polskich miast, w tym Poznań.

Co niezwykłego jest w tym pociągu? "Cosmic Underground jest multidyscyplinarnym pociągiem łączącym wschód i zachód Europy. Spektakl, który odbędzie się w dziesięciu towarowych wagonach, to historia o wymiarach czasu opowiedziana przez instalacje audiowizualne, teatralne, performance i muzyczne happeningi", piszą organizatorzy. Punktem wyjścia do całej zabawy była próba odpowiedzi na pytanie, co się dzieje z godziną, którą tracimy na pół roku, gdy zmieniamy czas na letni. Wyniki badań przeprowadzone przez twórców okazały się zaskakujące: brakującą godzinę wypełniają smaki, zapachy, uczucia, emocje, dźwięki, kształty oraz ruch. Artyści ruszyli w podróż, żeby przebadać brakujące godziny należące do mieszkańców różnych miast Europy.

Pomysłodawcą projektu Cosmic Underground jest Jan Świerkowski z Fundacji Platon. To doktorant na wydziale fizyki i astronomii UMK w Toruniu, od kilku lat organizujący akcje o tematyce naukowej realizowane za pomocą sztuki (performance'u, teatru, instalacji multimedialnych) w ramach Instytutu B61. - Instytut nie ma wyjaśniać nauki, ale ma wprowadzać zaciekawienie i pierwiastek zainteresowania - mówił w jednym z wywiadów.

Artyści, których zobaczymy w wagonach Cosmic Underground to m.in. raper Łukasz Rostkowski, pseudonim artystyczny L.U.C., laureat Paszportu Polityki za "intelektualny i artystyczny trud zrozumienia Polski bez ideologicznych podpowiedzi" i Stefan Kornacki (tegoroczny laureat konkursu Talenty Trójki w kategorii sztuki wizualne). Nasz lokalny akcent to absolwent poznańskiej (wtedy jeszcze - 2005 rok) ASP Tomasz Cebo, znany głównie z występu z telewizyjnej serii Must Be The Music. Ponadto program współtworzą artyści z Estonii, Łotwy i Portugalii.

Pociąg Cosmic Underground będzie stał na stacji Poznań Wschód 6 i 7 października. Bezpłatne wejściówki można było odbierać w Klubie Dragon (rozeszły się błyskawicznie). Następnie bilet należy zarejestrować na stronie projektu. Ale uwaga! Rejestrując się, dobrowolnie oddajemy organizatorom swoją własną godzinę. Reklamacji nie uwzględnia się.

Natalia Grudzień

  • artystyczny pociąg Cosmic Underground
  • stacja PKP Poznań Wschód (ul. Wschodnia 1)
  • 6-7.10, spektakle codziennie o g. 18:01, 19:31, 21:01, 22:31
  • wejściówki do odebrania w Klubie Dragon, ich liczba jest ograniczona