Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

W każdym z nas siedzi Pippin

Musical Pippin Stephena Schwartza, który miał premierę na Broadwayu w 1972 roku, nigdy dotąd nie był wystawiany w Polsce. W Poznaniu - 7 września w Teatrze Muzycznym - pokazany zostanie po raz pierwszy. Reżyseruje Jerzy Jan Połoński.

.
Próba spektaklu, fot. Michał Kordula

Autorem tekstów i muzyki do spektaklu jest amerykański kompozytor i tekściarz Stephen Schwartz - trzykrotny zdobywca Oscara i czterokrotny Grammy. Swój wkład w libretto miał także Bob Fosse, który wyreżyserował produkcję na Broadwayu. W Poznaniu zobaczymy nową wersję - z 2013 roku, która zdobyła cztery nagrody Tony Awards.

Pippin to muzyczna opowieść o następcy frankijskiego tronu, synu Karola Wielkiego, który po zabiciu ojca obejmuje rządy w zamku. To, co interesuje go najbardziej, to władza i dworskie intrygi. Szczęścia szuka na polach bitew i w pokusach ciała. W końcu jednak odkrywa, że ​tam go ​nie znajdzie... Gdzie zatem?

Cała historia została przez twórców wymyślona, choć Karol Wielki rzeczywiście miał syna Pepina. Oryginalne imię zostało jednak w musicalu zmienione, bo brzmiało lepiej, ale także dlatego, by musical nie został potraktowany jako adaptacja powieści Johna Steinbecka Krótkie panowanie Pepina IV. - Spodobało nam się także, że słowo "pippin" sugeruje slangowe znaczenie słowa "pip" - coś fajnego - tłumaczył w jednym z wywiadów Stephen Schwartz.

Pippin będzie kolejną w Teatrze Muzycznym realizacją Jerzego Jana Połońskiego, który wyreżyserował na poznańskiej scenie brawurowy Footloose i przezabawny musical dla dzieci: Madagaskar - musicalowa przygoda. O Pippinie Połoński opowiadał w wywiadzie dla "Poznańskiego prestiżu": - Myślę, że to jedna z tych uniwersalnych historii, które się nigdy nie zestarzeją. Zawsze będą ludzie, którzy będą chcieli inaczej, więcej, mocniej. Chyba każdego to dotyczy, że trawa jest bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma - tłumaczył. A Wojciech Daniel, który w jednej z obsad zagra Pippina, dodał: - Uważam, że każdy z nas jest po trosze Pippinem. Dlatego że wszyscy stawiamy sobie jakieś cele, szukamy i stawiamy sobie nowe wyzwania, a przede wszystkim szukamy szczęścia w życiu. Wewnętrznymi Pippinami jesteśmy wszyscy.

Spektakl klimatem będzie nawiązywał do głośnego filmu Parnassus z 2009 roku w reżyserii Terry'ego Gilliama. Nie zabraknie w nim elementów pantomimy, teatru lalkowego, teatru tańca, a także komedii dell'arte.

Odtwórcy głównych ról zostali wyłonieni w castingach. W rolę Pippina obok Wojciecha Daniela wcieli się Maciej Pawlak. Króla Karola zagrają Radosław Elis i Jarosław Patycki. W spektaklu zobaczymy również m.in. Annę Lasotę, Lucynę Winkel, Oksanę Hamerską, a także zespół wokalny, balet i orkiestrę Teatru Muzycznego.

Autorką choreografii jest Paulina Andrzejewska - od nowego sezonu zastępca dyrektora Teatru Muzycznego do spraw artystycznych, scenografię zaprojektuje Mariusz Napierała, a kostiumy - Agata Uchman.

Sylwia Klimek

  • Pippin, czyli historia prawdziwa o poszukiwaniu szczęścia
  • reż. Jerzy Jan Połoński
  • Teatr Muzyczny
  • premiera: 7.09, g. 19 (przedpremiera: 6.09)
  • dla widzów 13+

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019