Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Teatr szukający inspiracji w... PKP

Na scenie Teatru Nowego w najbliższy weekend premiera "Firmy" autorstwa Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki.

Próba spektaklu, fot. Przemysław Kaczmarek
Próba spektaklu, fot. Przemysław Kaczmarek

- Pomysł na spektakl narodził się już jakiś czas temu. Czytaliśmy wspólnie magazyn "Z biegiem szyn", w którym zamieszczony był artykuł o podziale PKP na sto osiemdziesiąt sześć spółek. Wiedzieliśmy już wtedy, że kiedyś zrealizujemy spektakl, którego źródłem będzie ta historia - podczas konferencji prasowej zapowiadającej premierę mówiła Monika Strzępka. - Przez pryzmat tego co działo się z komercjalizacją PKP, chcemy pokazać to, co dzieje się w Polsce, gdzie tak naprawdę robi się w Polsce politykę i skąd biorą się w Polsce liczne afery - dodał autor dramatu, Paweł Demirski.

W sztuce występują postaci związane z kolejami, w tym minister, który zmienia zapisy ustawy o PKP. - Ale to nie jest przedstawienie o PKP. Jak zaczęliśmy się sprawą interesować, to okazało się, że przy podziale kolei dochodziło do wielu nieprawidłowości. Zrozumieliśmy, że czego byśmy się nie dotknęli, to afera goni aferę, przekręt goni przekręt i tak jest w innych sprawach, gdzie uwłaszczane jest mienie państwowe - mówiła Strzępka. - Spektakl jest bardzo odważną recenzją otaczającej nas rzeczywistości - dodał dyrektor Teatru Nowego, Piotr Kruszczyński.

Sobotnią premierą spektaklu Teatr Nowy otwiera Rok Jubileuszowy.

Monika Nawrocka

  • Paweł Demirski "Firma"
  • Teatr Nowy
  • premiera: 6.10, g. 19
  • reżyseria: Monika Strzępka
  • obsada: Antonina Choroszy, Sława Kwaśniewska, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Marta Szumieł, Radosław Elis, Grzegorz Gołaszewski, Mateusz Ławrynowicz, Aleksander Machalica, Michał Opaliński (gościnnie)