Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Serce z lodu

Przed nami kolejne spotkanie z mężczyzną w ramach operowego Roku Mężczyzn.

Eugeniusz Oniegin
Eugeniusz Oniegin

28 kwietnia w Teatrze Wielkim "Eugeniusz Oniegin" Piotra Czajkowskiego i Konstantina Szyłowskiego na podstawie poematu Aleksandra Puszkina. Reżyseruje Michał Znaniecki.

Oniegina zagra Marcin Bronikowski, który obchodzi właśnie dwudziestolecie pracy artystycznej. Mówi, że ta rola jest dla niego bardzo ważna. Nie chce jednak zdradzić, czy pobiegnie za Tatianą czy nie.

Oniegin żyje w XIX-wiecznej Rosji. Jest nieszczęśliwy, brakuje mu miłości, przyjaźni. Odrzuca uczucie Tatiany i zakochuje się w jej siostrze Oldze. Namiętność ta prowadzi do pojedynku z narzeczonym dziewczyny, który w nim ginie. Oniegin rozczarowany światem, cierpiący z powodu bólu istnienia, wybiera się w podróż. Po powrocie spotyka Tatianę.

Reżyser zaznaczył, że ważną metaforyczną rolę w spektaklu pełni lód, który topi się - ze sceny na scenę coraz bardziej - jak serce Oniegina. W akcie trzecim na scenie mamy wodę, a nasz bohater jest wreszcie w stanie wyrazić swe emocje. - W cieplejszych teatrach lód rozpuszcza się szybciej, a przy chłodniejszej publiczności wolniej - opowiada reżyser.

Spektakl jest koprodukcją Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Abao-Olbe w Bilbao i Teatro Argentino de la Plata. Jego światowa premiera odbyła się dwa lata temu, pokazywany był już Argentynie oraz Urugwaju. Otrzymał nagrodę Premios Liricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku 2011 w Hiszpanii. Reżyser mówi, że ciągłe podróże zmusiły twórców do poszukiwania klucza, dzięki któremu spektakl zrozumieją widzowie na różnych szerokościach geograficznych.

Monika Nawrocka

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • "Eugeniusz Oniegin"
  • libretto: Piotr Czajkowski i Konstantin Szyłowski na podstawie poematu Aleksandra Puszkina
  • Teatr Wielki
  • premiera 28.04. g. 19
  • kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz, reżyseria i kostiumy: Michał Znaniecki, dekoracje: Luigi Scoglio, choreografia: Diana Theocharidis, reżyseria świateł: Bogumił Palewicz, kierownik chóru: Mariusz Otto