Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Salwy śmiechu bez cenzury

Artyści projektu "Bez cenzury" spróbują rozśmieszyć poznaniaków za pomocą mało jeszcze znanej w Polsce techniki stand up'u. W poniedziałek w Blue Note.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Stand-up Comedy to coś więcej niż kabaret. To wyjątkowa forma sceniczna, jak żadna inna pozwalająca na bezpośredni kontakt komików z publicznością. Ta zyskująca na popularności technika jest pozbawiona wszelkich rekwizytów i polega na improwizowanym dialogu z publicznością. Od lat znana i praktykowana na Zachodzie, w Polsce dopiero zyskuje swoich miłośników, a przede wszystkim wykonawców.

Zasada jest prosta - brak tematów tabu i naruszanie powszechnie obowiązujących "świętości". Z tego typu formułą już w najbliższy poniedziałek na scenie Blue Note zmierzy się grupa Bez Cenzury.

Jak sugeruje sama nazwa, artyści zgodnie z ideą stand-up'u, poruszać będą kwestie newralgiczne z punktu widzenia polskiego społeczeństwa. Tematy drażniące statystycznego Kowalskiego na co dzień. Bez zbędnej kontroli i kurtuazji będą mówić o tym co ich zastanawia, denerwuje, ale i cieszy w naszej, niekiedy realnej, innym razem odrealnionej rzeczywistości.

W skład eksperymentalnego, autoironicznego trio wchodzą Katarzyna Piasecka, Abelard Giza i Kacper Ruciński. Cała trójka występuje na rodzimej scenie kabaretowej, kojarzona jest z własnych, odrębnych przedsięwzięć aktorskich. Ich najnowszy współny projekt spotyka się z pozytywnymi reakcjami odbiorców z całej Polski, czego odzwierciedleniem są entuzjastyczne wpisy na forach internetowych, takie jak choćby: "Dwie godziny ciągłego śmiechu. Niesamowity wieczór!" czy "Oni są niesamowici, polecam gorąco!".

Katarzyna Piasecka to charyzmatyczna artystka kabaretowa i aktorka, znana m.in. z kilkuletniej współpracy z Kabaretem Słuchajcie, którą zakończyła w 2009 roku. Autorka tekstów i konferansjerka, najchętniej poruszająca tematy relacji damsko-męskich. Od kliku lat związana z projektami stand-up'owymi.

Kacper Ruciński to młody satyryk z Malborka, znany chociażby z występów w telewizyjnym programie rozrywkowym "Stand up. Zabij mnie śmiechem" popularyzującym wspomnianą formę rozśmieszania publiczności.

Wreszcie Abelard Giza - pomysłodawca i prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny spośród członków grupy. Założyciel i lider Kabaretu LIMO, reżyser, aktor i scenarzysta krótkometrażowych filmowych skeczy bijących rekordy oglądalności na internetowym portalu YouTube (m.in. "Leszek Balcerowicz. Nieznana historia" czy "Janko Muzykant. Making Of"), tworzonych wspólnie z producencką Grupą Impact z Trójmiasta. Ponadto autor tekstów do magazynu satyrycznego "Chichot" oraz członek grupy teatralnej Muflasz.

Anna Solak

  • Stand-up Comedy "Bez cenzury"
  • 20.05, g. 20.30
  • Blue Note, ul. Kościuszki 76/78
  • Bilety: 25/35 zł