Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Rodin i Claudel

Sanktpetersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana w najbliższy weekend na scenie Teatru Wielkiego zatańczy historię tragiczną.

fot. materiały Teatru Wielkiego w Poznaniu
fot. materiały Teatru Wielkiego w Poznaniu

Urodził się w ziemiance na Syberii. Studiował w Akademii Waganowej, a następnie na wydziale baletmistrzowskim Konserwatorium Leningradzkiego. Borys Ejfman - światowej sławy rosyjski choreograf oraz inscenizator. Twórca ponad czterdziestu baletów, w tym słynnego spektaklu "Czajkowski", za który otrzymał prestiżową nagrodę - Złotą Maskę. W 1977 r. założył własny zespół, znany obecnie jako Sanktpetersburski Teatr Baletu, z którym realizuje swoją autorską wizję teatru tańca. W najbliższy piątek oraz sobotę artyści wystąpią na scenie Teatru Wielkiego. Pokażą "Rodina" - historię życia i twórczości wielkich rzeźbiarzy: Auguste'a Rodina i jego uczennicy, kochanki i muzy Camille Claudel. Twórcy spektaklu zaznaczają, że "Rodin" nie jest wyłącznie pejzażem namiętności dwojga kochanków, ale także obrazem procesu tworzenia. Choreograf "namalował" go, posługując się współczesnym psychologicznym językiem baletu, powstałym z połączenia elementów klasycznej i współczesnej choreografii.
Borys Ejfman robi z ciałami tancerzy rzeczy niemożliwe. Lepi z nich jak z gliny, poprzez nich kreuje siebie. Jak sam mówi: - Choreograf nie może w inny sposób wyrazić siebie. To właśnie poprzez choreografię czaruje i wytwarza energię, którą zaraża. Choreograf to człowiek, który zapełnia pustkę wokół siebie i wypełnia ją swoimi myślami oraz energią.

Monika Nawrocka

  • "Rodin"
  • Sanktpetersburski Teatr Baletu Borysa Ejfmana
  • gościnne spektakle na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu
  • 28.09, g. 19 i 29.09, g.18
  • inscenizacja i choreografia: Borys Ejfman
  • bilety: 60, 100, 130, 200 zł (do nabycia w kasach Teatru Wielkiego)