Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Radio Nowe o miłości

Pod śniegiem świat pochylony/ siwieje mrozu brew./ To pora zmierzchów czerwonych / to pora czarnych drzew./ A wiatr w kominie śpi, bo ciemno./ A ja? Co ja? Co będzie ze mną? - pisała w piosence Jeszcze zima Agnieszka Osiecka. To poruszające pytanie dało tytuł najnowszemu recitalowi w Teatrze Nowym. Premiera 28 grudnia.

.
Małgorzata Walenda podczas ubiegłorocznego Konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej", fot. Marcin Baliński

To nie pierwszy Osieckowy muzyczny spektakl, który odbywa się w tym miejscu. Do dziś zapełniający widownię recital Julii Rybakowskiej Osiecka. Byle nie o miłości to opowieść o Renacie Badyl, która śpiewa, wbrew tytułowi, o wszystkim, co dotyka doświadczone przez życie dziewczyny. Nie da się ukryć, że Teatr Nowy przyciąga laureatki konkursu wokalnego "Pamiętajmy o Osieckiej". Julia Rybakowska w 2013 roku zdobyła na nim II miejsce. Tym razem usłyszymy Małgorzatę Walendę - laureatkę Grand Prix edycji z 2018 roku (pierwszej organizowanej przez Teatr Nowy) i jej opowieść o uwikłanej w tragikomiczną historię miłosną Małgośki.

Walenda w finale konkursu zaśpiewała z rockowym pazurem utwór Tonę oraz z liryczną prostotą piosenkę Diabły w deszczu. Pokazała tym samym, że świat Osieckiej rozumie ze wszystkimi jego niuansami, naiwnością, powagą, humorem i rozpaczą. Po spektakularnym sukcesie studentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie czekały na nią nie tylko nagrody, ale też angaż w poznańskim teatrze. Tradycyjnie każdy zwycięzca konkursu prezentuje swój recital na następnej edycji. Tak też się stało w tym roku - z tym że w przypadku Małgorzaty Walendy jej występ stał się podstawą do stworzenia pełnego recitalu, który wejdzie do repertuaru teatru. - Siłą rzeczy miłość stanie się jednym z głównych tematów. Mam zamiar za pomocą tych piosenek opowiedzieć coś o sobie, przedstawić własną historię słowami Osieckiej. Długo wertowałam jej tomiki i czytałam wywiady, by znaleźć teksty, które oddają również mój punkt widzenia, moje uczucia, doświadczenia. I chyba się udało - mówiła w rozmowie zapowiadającej konkursowy recital aktorka.

Na scenie zobaczymy Małgorzatę Walendę i zespół. Wokalistka wcieli się w dobrze znaną za sprawą Maryli Rodowicz - Małgośkę. Porzuconą, zrozpaczoną i... słuchającą radia. A z niego popłynie głos Mariusz Zaniewskiego: "Dobry wieczór Państwu, cieplutko wita Was Dariusz Lawenda - Z NUTĄ LAWENDY. Słuchacie państwo Radia Nowego. Bohaterką dzisiejszej audycji jest pewna mieszkanka Poznania, która nie przebierała w środkach, kończąc związek ze swoim partnerem...". A kończeniu temu towarzyszyć będą piosenki bardziej lub mniej znane, m.in. Już nie mów nic, Przyjdę do siebie, Tonę czy Weselne dzieci. Nie zabraknie oczywiście kultowej piosenki o imienniczce Walendy - Małgośki, a także piosenek innych artystów, w tym Mikromusic oraz... Zenona Martyniuka.

Wszystko wskazuje na to, że Poznań za sprawą Teatru Nowego długo nie zapomni o Agnieszce Osieckiej. Dwa recitale, festiwal i konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej", a do tego podczas przyszłorocznej edycji zobaczymy spektakl inspirowany jej twórczością, który wyreżyseruje Wojciech Kościelniak.

Aleksandra Kujawiak

  • Recital Małgorzaty Walendy Co będzie ze mną?
  • Teatr Nowy
  • premiera - 28.12, g. 19.30 (kolejne spektakle: 29 i 31.12 oraz 2, 3, 4.01.2020)
  • bilety: 40-65 zł (spektakl sylwestrowy 120 zł)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019