Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Poznański Czerwiec z perspektywy kobiet

Trzy tramwajarki - legendarne uczestniczki Czerwca'56: Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska będą bohaterkami plenerowego spektaklu w reżyserii Janusza Stolarskiego. Premiera - 21 czerwca w dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Gajowej.

.
Od lewej: Stanisława Sobańska, Helena Przybyłek, fot. materiały organizatorów

Po raz drugi Janusz Stolarski przygotowuje spektakl plenerowy poświęcony wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956 r. Trzy lata temu premierę miało widowisko "Stukot /Czerwiec'56" rozgrywające się na ulicy Młyńskiej i poświęcone zdobyciu przez Poznańskich Powstańców znajdującego się tam więzienia.

W tym roku Stowarzyszenie Teatralne Antrakt zaprasza na ulicę Gajową do starej zajezdni tramwajowej, gdzie twórcy opowiedzą fragment historii Poznańskiego Powstania z perspektywy kobiet, legendarnych trzech Tramwajarek: Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej. "Zdjęcie trzech młodych, radosnych dziewczyn, ubranych w tramwajarskie mundury, niosących biało-czerwoną flagę na czele pochodu protestujących robotników jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tamtych wydarzeń. Jednak niewiele osób wie, jak tragicznie potoczyły się losy jego bohaterek po strzelaninie pod Urzędem Bezpieczeństwa na ul. Kochanowskiego" - piszą twórcy spektaklu.

Helena Przybyłek postrzelona w nogi, z których jedną trzeba było amputować, w szpitalu wielokrotnie przesłuchiwana przez bezpiekę, niezdolna do pracy otrzymała najniższą, trzecią grupę inwalidzką.

Stanisława Sobańska odniosła niegroźne rany, lecz wkrótce została aresztowana przez UB i przez długie tygodnie przesłuchiwana i okrutnie bita. Do grudnia przebywała w więzieniu na ul. Młyńskiej. Odniosła ciężkie obrażenia, które wymagały kilku operacji. W efekcie dostała pierwszą grupę inwalidzką.

Maria Kapturska po strzelaninie na Kochanowskiego nadal brała udział w demonstracji. Aresztowano ją i wielokrotnie przesłuchiwano, została brutalnie pobita. Jeszcze w więzieniu chorowała, po wyjściu przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

Nigdy nie otrzymały zadośćuczynienia za krzywdy, których doznały.

W rolach głównych w spektaklu Janusza Stolarskiego wystąpią: Jagoda Gruszczyńska, Sylwia Marciniuk i Marta Pautrzak. Usłyszymy w nim muzykę autorstwa zmarłego niedawno znakomitego poznańskiego kompozytora Krzysztofa Wikiego Nowikowa oraz Wacława z Szamotuł.

sk

  • "Trzy Tramwajarki/Czerwiec'56"
  • reż. Janusz Stolarski, projekcje video: Tomasz Jarosz, muzyka: Krzysztof Wiki Nowikow, Wacław z Szamotuł, opracowanie muzyczne: Ewa Jarmołowicz-Nowikow, Agnieszka Kowalczyk, Paweł Paluch, akrobacje: Tomasz Rodak / Teatr z Głową w Chmurach, scenariusz: Renata Stolarska, kostiumy: Ewa Tetlak
  • dawna zajezdnia przy ul. Gajowej
  • premiera - 21.06, g. 22
  • wstęp wolny