Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Poza teatralnymi instytucjami

Już za kilka dni rusza kolejna edycja Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Off Sytuacje. Z roku na rok oferta festiwalu jest coraz bogatsza. Obecnie zrzesza on niezależne grupy polskie oraz zagraniczne. W tym roku wystąpią na nim niezależne teatry bytomskie, szczecińskie, toruńskie, berlińskie, wrocławskie, poznańskie i wiele innych.

.
fot. materiały organizatorów

W poznańskich instytucjach teatralnych sezon zbliża się ku końcowi. Ostatnie premiery zapowiadają nieustępliwy początek teatralnego braku. Festiwal Malta zamknie karnawał teatralny za niecały miesiąc, lecz nim to nastąpi warto przyjrzeć się wydarzeniu mniej nośnemu, ale równie interesującemu - przez ponad tydzień w Poznaniu odbywać się będą Międzynarodowe Spotkania Teatralne Off Sytuacje - festiwal dedykowany niezależnym grupom teatralnym.

Za główny cel festiwal stawia sobie ukazanie szerokiego spektrum zjawisk we współczesnym teatrze, ze szczególnym uwzględnieniem nowych trendów i technik teatralnych, a także najbardziej wartościowych zjawisk na polskiej scenie alternatywnej. Projekt ma rozwijać umiejętności uczestniczących w nim twórców teatralnych, podnosić kwalifikacje, inspirować, a widowni ukazać bogactwo i różnorodność współczesnego teatru.

Początkowo festiwal powstał w celu uhonorowania pracy absolwentów Akademii Sztuk Teatralnych PAPA, jednak od 2017 roku jego formuła poszerzyła się o przedstawienia zaproszonych gości. Off Sytuacje to okazja do poznania form teatru niewidocznych w komercyjnym środowisku artystycznym oraz możliwość dla teatrów niezależnych do wymiany doświadczenia, nawiązania współpracy oraz zaprezentowania się przed szerszą publicznością.

Poza szeroką ofertą przedstawień, podczas wydarzenia będzie można wziąć udział w cyklu przeróżnych warsztatów zorientowanych wokół działań teatralnych. W ofercie znajdują się zajęcia aktorskie, taneczne, wokalne, pracy w masce, warsztaty pantomimy i improwizacji. W warsztatach mogą uczestniczyć zarówno artyści, jak i widzowie biorący udział w wydarzeniu. Wspomniane zajęcia są odpłatne i należy zapisać się na nie wcześniej. Ponadto w trakcie trwania festiwalu toczyć się będzie życie nocne - odbędą się wieczory tematyczne Piosenki aktorskiej i Teatru improwizacji oraz koncerty. Wydarzenie organizowane jest przez Studio Aktorskie PAPA, a wspiera je Scena Robocza. Przedstawienia odbywać się będą w obu, dlatego warto zachować czujność w planowaniu rokładu spektakli.

Julia Niedziejko

  • Międzynarodowe Spotkania Teatralne Off Sytuacje
  • Scena Robocza, Akademia PAPA
  • 7-15.06
  • bilety: 12-15 zł, karnety: 120-150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019