Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Musicale, musicale...

Głośne premiery najlepszych scen muzycznych w Polsce - spektakle zespołów z Gdyni, Wrocławia i Warszawy będzie można zobaczyć we wrześniu w Poznaniu. Teatr Muzyczny zaprasza na pierwszy festiwal teatrów muzycznych "Czas na teatr".

. - grafika artykułu
"Thrill me" Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, fot. materiały organizatorów

Na dobry początek nowego sezonu teatralnego startuje w Poznaniu nowy festiwal. "Czas na teatr" odbędzie się od 9 do 12 września na dwóch poznańskich scenach: w Teatrze Muzycznym i Auli Artis. Premierowe spektakle minionego sezonu zaprezentują tam teatry muzyczne z Gdyni, Wrocławia i Warszawy, a także gospodarze festiwalu. -- Chcemy pokazać w jednym miejscu spektakle grane na co dzień w teatrach muzycznych zlokalizowanych w odległych zakątkach kraju, a przez to zwiększyć zainteresowanie nowej publiczności musicalami i spektaklami muzycznymi - tłumaczą ideę festiwalu jego pomysłodawcy.

Przegląd otworzy 9 września Cesarz w reżyserii Cezarego Studniaka - produkcja Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. To spektakl oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930-1936 i 1941-1974. Opowieści dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy...

Drugiego dnia poznański Teatr Muzyczny zaprezentuje spektakl muzyczny Irena wokół biografii Ireny Sendlerowej, który miał premierę pod koniec sierpnia. Dzień później w Auli Artis widzowie zobaczą mrożący krew w żyłach Thrill me w wykonaniu zespołu Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. To musical oparty na historii Leopolda i Loeba - studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku.

Pierwszy festiwal teatrów muzycznych w Poznaniu zamknie autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka Mury Jerycha wyprodukowany przez Teatr Muzyczny w Gdyni -- adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho. Spektakl jest komentarzem do panującego w Kościele chrześcijańskim rozłamu na Kościół ubogi, nadstawiający drugi policzek, i Kościół silny, karzący. Przedstawienie Wojciecha Kościelniaka (twórcy znakomitego Kombinatu w poznańskim Teatrze Muzycznym) jest spektaklem dyplomowym Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni.

Bilety na każdy z czterech spektakli (w cenie 75 i 65 zł) oraz trzydniowe karnety  (157,50 zł) na spektakle w Auli Artis dostępne są w kasie Teatru Muzycznego oraz online. Kupując karnet, widzowie otrzymają w wiadomości mailowej informacje o rabacie na spektakl Irena.

Program:

  • Cesarz Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, 9.09, g. 19, Aula Artis
  • Irena Teatru Muzycznego w Poznaniu, 10.09, g. 19, siedziba teatru
  • Thrill me Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie, 11.09, g. 17, Aula Artis
  • Mury Jerycha Teatru Muzycznego w Gdyni, 12.09, g. 19, Aula Artis

Sylwia Klimek

  • Festiwal teatrów muzycznych "Czas na teatr"
  • 9-12.09
  • Teatr Muzyczny
  • bilety: 65-157, 50 zł

@ Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022