Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Mrocznie i śmiesznie

Amerykański czarny humor spod znaku Charlesa Samuela Addamsa w wersji teatralnej? Czemu nie! Już wkrótce najsłynniejsza upiorna rodzinka wejdzie na poznańską scenę, by w musicalowym stylu rozśmieszyć i przestraszyć tak młodszych (12+), jak i starszych widzów.

.
fot. Fotobueno

Gomez Addams, czyli głowa rodziny Addamsów, jest Hiszpanem uwielbiającym język francuski, cygara oraz... ból. Kiedy tylko może, naraża swoje życie. Jego żona, wyniosła Morticia, sama nie lubi cierpieć, lecz myśl o bólu sprawia jej nie lada przyjemność. Upiorne małżeństwo ma dwoje  "uroczych" dzieci: masochistę Pugsleya oraz sadystkę Wednesday. To nie koniec barwnych postaci, które wyszły spod ołówka Charlesa Addamsa. Wujek Fester, Babcia, Lurch, Mal, Alice, Lucas -  wszystkich ich znamy z komiksów i filmów, a już 20 września spotkamy w Teatrze Muzycznym.

W teatralnych realiach rodzinę Addamsów obserwujemy w ich upiornym domostwie znajdującym się na bagnach w starym wiktoriańskim zamku. Musicalowa historia dotyczy rodzącego się uczucia między Wednesday a uroczym chłopakiem o imieniu Lucas. O miłości młodych będzie wiedział na początku tylko Gomez. Wszystko się jednak zmieni, gdy rodziny pochodzące z możliwie najodleglejszych światów spotkają się przy jednym stole. Strach się bać, jak upiornie śmieszne mogą być konsekwencje owego spotkania.

Przebojowy musical The Addams Family swoją premierę miał na Broadwayu w 2010 roku i od razu zdobył ogromną popularność. W Poznaniu zostanie wystawiony jako koprodukcja Teatru Muzycznego oraz Teatru Syrena. Jacek Mikołajczyk, dyrektor Teatru Syrena, znany jest w stolicy Wielkopolski jako reżyser takich realizacji jak Zakonnica w przebraniu czy Nine. Kierownictwo muzyczne spektaklu obejmą Piotr Deptuch i Tomasz Filipczak. Za choreografię odpowiadać będzie Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię projektuje Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch.

- Teraz, kiedy "przeprowadziłem się" do Syreny, mamy okazję połączyć pasje i siły. Jestem pewien, że oba zespoły - Teatru Muzycznego i Syreny - stworzą dzięki temu zupełnie niezwykłą premierę - zapowiada Jacek Mikołajczyk.

Na popularność Rodziny Addamsów wpływ ma przede wszystkim doskonała muzyka. Kompozytor Andrew Lippa, pisząc muzykę do dzieła, czerpał zarówno z bogatej tradycji broadwayowskiej, jak i stylistyki latynoamerykańskiej. Takie hity jak Chcesz być Addamsem oraz W całkiem nową stronę (tytuły w przekładzie Jacka Mikołajczyka) zapewniły mu wysokie miejsce w historii musicalu.

Na poznańskiej scenie zobaczymy i usłyszymy dużą obsadę. W rolę Gomeza wcielać się będą: Radosław Elis, Maciej Ogórkiewicz i Tomasz Steciuk. Rolę Morticii wykonają Anna Lasota i Barbara Melzer. W pozostałych rolach wystąpią m.in. Ewa Kłosowicz, Dagmara Rybak, Wojciech Daniel, Maciej Zaruski, Damian Aleksander czy Patryk Kośnicki.

Aleksandra Kujawiak

  • "Rodzina Addamsów" Andrew Lippy
  • reż. Jacek Mikołajczyk
  • Teatr Muzyczny
  • pokazy przedpremierowe: 20 i 21.09, g. 19
  • premiera: 22.09, g. 19

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018