Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Kobieta - słowo, które znaczy tak wiele

"Mujeres" - książka urugwajskiego dziennikarza Eduardo Galeano - stała się kanwą spektaklu Evy Rufo, który zobaczymy 17.10 w Teatrze Ósmego Dnia.

Eva Rufo, fot. z archiwum artystki
Eva Rufo, fot. z archiwum artystki

O kobietach opowiedzą w Ósemkach dwie artystki: Marta Królikowska oraz Eva Rufo - Hiszpanka mieszkająca od 13 lat w Poznaniu. To aktorka, tancerka oraz nauczycielka języka hiszpańskiego w Instytucie Językoznawstwa UAM.

Artystka, która pochodzi z tej samej części Hiszpanii co Pedro Almodovar, spektaklem "Mujeres/Kobiety" będzie promowała w Polsce cuentacuentos - hiszpański zwyczaj, który polega na opowiadaniu publicznie krótkich historii. Narodził się w Barcelonie w latach 50-tych, a zapoczątkowała go pewna bibliotekarka, która chadzała po knajpach, parkach, więzieniach, przytułkach oraz szkołach. Krótkimi opowieściami rozbudzała wyobraźnię początkowo obojętnej publiczności. Chciała przekonać społeczeństwo do czytania książek oraz zwalczyć analfabetyzm. Odniosła wielki sukces i do tej pory wiele hiszpańskich miast organizuje festiwale, na których można posłuchać zawodowych opowiadaczy.

Spektakl-opowiadanie autorstwa Evy Rufo jest próbą ukazania nowego oblicza kobiecości w krajach Półwyspu Iberyjskiego oraz Ameryki Łacińskiej. Istnieje ich przecież mnóstwo, artystka wskazuje kilka: "Kobiety-dzieci, Kobiety-babcie, Kobiety-panny, Kobiety-matki, Kobiety-akrobatki, Kobiety-dziwki, Kobiety-lalki...". Spektakl to krótka opowieść o rolach, jakie pełnią w dzisiejszych czasach kobiety. O ich marzeniach. O tym, że marzenia te, tak samo jak ambicje, można, a właściwie należy zrealizować.

Monika Nawrocka

  • spektakl "Mujeres/Kobiety" Evy Rufo
  • tłumaczenie: Anna Sikorska, Marta Królikowska, Weronika Krajcarz
  • 17.10, g. 19
  • Teatr Ósmego Dnia (ul. Ratajczaka 44)
  • spektakl prezentowany w ramach III Festiwalu Republica Feminina
  • bilety: 15 i 20 zł; rezerwacja pod nr tel. 061 855 20 86 lub teatr@osmego.art.pl