Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Kiedy teatr obśmiewa teatr

"Obśmiali teatr od jego źródeł, przez widownię, krytyków, zalew komercji aż po kolejne pokolenia..." - napisała po tym spektaklu recenzentka Gazety Wyborczej, Joanna Derkaczew. Teraz ten "teatr o teatrze" zobaczymy w Poznaniu.

W spektaklu grają: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki - grafika artykułu
W spektaklu grają: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki

Spektakl "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze, ale boicie się zapytać" - bo o nim mowa - miał premierę w grudniu 2010 na scenie Och-Teatru w Warszawie. Teraz po raz pierwszy zostanie pokazany poza stolicą - 5 i 6 października w Concordia Design w Poznaniu. "Szczególnie zapraszamy na niego wszystkich, którym los teatru nie jest obojętny, lub tych, którzy mają go kompletnie dość!" - piszą twórcy spektaklu z Teatru Montownia, niezależnego warszawskiego teatru, który nie ma stałej siedziby i gościnnie występuje na różnych scenach.

W spektaklu grają: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. " (...) potrafią rozbawić. Zwykle nie mają problemu, aby znaleźć dostęp do przepony, policzków i kanalików łzowych publiczności" - pisała po premierze w Warszawie Joanna Derkaczew. Aneta Kyzioł w "Polityce" dodała: "Montownia teatr swój widzi ogromny. I porażająco zabawny. Dostaje się po równo reżyserskim i aktorskim tuzom, aktorskim drewnom, młodym gniewnym polskiego teatru, profesjonalistom i amatorom, sponsorom i widzom. Montownia w swoim żywiole".

Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Powstała w 1996 r., a "zmontowali" ją trzej absolwenci warszawskiej PWST: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Później dołączył do nich Marcin Perchuć. Do dziś nie mają własnej sceny - grają gościnnie m.in. w Och-teatrze, Teatrze Polonia oraz w Studio Buffo. Ich pomysł na teatr to niezależność, wolność od biurokracji, otwartość na nietuzinkowe pomysły. Spektaklem "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze, ale boicie się zapytać" rozpoczęli dyskusję na temat kondycji współczesnego teatru w Polsce.

Sylwia Klimek

  • "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o teatrze, ale boicie się zapytać"
  • 5 i 6.10, g. 21
  • Sala Lumia, Concordia Design
  • bilety w cenie 85 zł do nabycia w Concordii codziennie w g. 13- 15,w sklepie Fripp (Stary Rynek 52B) oraz na www.bilety24.pl