Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Jak mam Cię oddać światu?

Dorastamy. Świat wokół nas się zmienia, zmieniamy się w nim i my. Jak pogodzić się z upływającym czasem, zależnością i tęsknotą za wolnością? Jak odkryć na nowo relacje - te ze sobą i te z innymi?

, - grafika artykułu
Próba spektaklu, fot. materiały organizatorów

To tylko kilka pytań, z którymi postanowiła zmierzyć się grupa teatralna Jest Jak Jest. Są początkiem rozmyślań o dorosłości, o tym, co dobrego nam daje, co przynosi, a czego powoli pozbawia, i gdzie w tym wszystkim jest miejsce na samodzielność. W najbliższą środę 1 czerwca, w  Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się premiera spektaklu Boję się Twoich coraz większych butów, zrealizowanego w ramach projektu performatywnego Obecność, przygotowanego przez Zamek we współpracy z norweskim CODA Oslo International Dance Festival oraz warszawskim Teatrem 21. Jego tytuł został zaczerpnięty z wiersza Krystyny Miłobędzkiej, której teksty stanowiły inspirację dla twórców spektaklu, a tematyka dotyczy poruszonej we wstępie dorosłości, zgody na zmianę, na odejście tego co znane.

Działającą w CK Zamek grupę Jest Jak Jest tworzą członkinie i członkowie poznańskich wspólnot stworzonych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Są to podopieczne i podopieczni Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Stowarzyszenia na rzecz Osób Niepełnosprawnych ISKRA, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych w ramach działalności Stowarzyszenia NA TAK oraz mieszkańcy domów prowadzonych przez Fundację L'Arche Polska. Z początkiem tego roku, do artystycznych aktywności grupy zostali również zaangażowani opiekunowie aktorek i aktorów, będący nie tylko wsparciem, ale i cennym spojrzeniem z nowej perspektywy.

Spektakl wyreżyserowała Grażyna Wydrowska, aktorka, pedagożka teatralna i współzałożycielka Teatru Wierzbak. Tworzy artystyczno-społeczne projekty, które łączą pokolenia. Wśród przyznanych jej nagród znajduje się między innymi ta przyznana przez Radę Ministrów, Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego i Nagroda Artystyczna im. Jana Dormana. Zdobyła również laur "Jednej ze stu obywatelek Wielkopolski" w ramach projektu Czas obywatelek. Obecnie prowadzi zajęcia z każdą grupą wiekową, zarówno amatorską, jak i profesjonalną. Grono realizatorów spektaklu tworzą również Joanna Sykulska (muzyka), Jarosław Szelest (scenografia), Bartłomiej Wąsiel (projekcje video) oraz Ewa Tetlak (kostiumy). Na scenie wystąpią: Piotr Bartoszewski, Alicja Bochniak, Magdalena Gombowska, Natalia Jaskowska, Artur Lewandowski, Krystyna Morawska, Jakub Radecki, Rafał Różański, Artur Warchoł, Alicja Zacharczuk, Maciej Zandecki.

Spektakl tłumaczony będzie na Polski Język Migowy.

Marta Szostak

  • Obecność. Boję się Twoich coraz większych butów
  • premiera 1.06, g. 19
  • Sala Wielka, CK Zamek
  • bilety: 20 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022