Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Houston, mamy problem

Na spektakl nie z tej ziemi, który traktuje o całkiem przyziemnych problemach zaprasza Teatr Animacji. Planetę Einsteina reżyseruje Robert Drobniuch.

. - grafika artykułu
Próba spektaklu "Planeta Einsteina", fot. Jakub Wittchen

Punktem wyjścia do realizacji były trudności z jakimi w dzieciństwie zmagał się Albert Einstein. - Tę historię opowiedziała mi kilka lat temu Elżbieta Chowaniec. Zwróciła uwagę na to, że Einstein w dzieciństwie miał problemy z mówieniem, z komunikacją z otoczeniem. Ten problem utrzymywał się u niego bardzo długo, bo w zasadzie do siódmego czy ósmego roku życia. I to mnie szalenie zainspirowało - wyjaśnia reżyser Robert Drobniuch.

Bohaterem Planety Einsteina jest mały Jaśko. Ma osiem lat i mówią na niego Einstein, bo lubi fizykę, podobnie jak jego rodzice... - Z bohaterem może się utożsamić każde dziecko - tłumaczy reżyser. - Jego przyjacielem, wzorem, inspiracją jest właśnie wspomniany naukowiec. To jest rzecz ważna, bo w spektaklu pojawia się też Albert Einstein. Ale czy to wizja bohatera czy prawda pozostanie póki co tajemnicą - dodaje.

Chłopca czeka wiele zmian i nowych doświadczeń, których oczywiście się obawia. To nowi koledzy i nowa szkoła. - Historia wiąże się z przeprowadzką na inną planetę. Na planetę, którą odkryli jego rodzice, a dokładnie ojciec. W związku z tym zaczynają się rodzić problemy z komunikacją z rówieśnikami, z rodzicami. Coś, co towarzyszy często dzieciom w trakcie rozwoju - wyjaśnia reżyser. - Pamiętam swój pierwszy dzień w szkole. To było dosyć przerażające. Pamiętam, że niewiele wtedy mówiłem, siedziałem cicho. Miałem poczucie, że szkoła to jest jakiś olbrzym. Ilość ludzi, dźwięków była przytłaczająca - wspomina.  

Rzecz, jak zaznacza Drobniuch, dzieje się dzisiaj. W spektaklu miesza formy, tym samym kontynuuje drogę estetyczną z jaką jest kojarzony. - Lalki będą animowane komputerowo - mówi. - Nie będzie pacynek i marionetek, ale lalki współczesne, czyli nieokreślone gatunkowo - tłumaczy. Wiadomo też, że fragmenty muzyki będą tworzone na żywo przez aktorów. Wykorzystane zostaną do tego instrumenty cyfrowe. - Pojawią się też grafiki, projekcje wideo, gra świateł. Połączymy dźwięk z obrazem, co mam nadzieję będzie sugestywne i dość inspirujące - zapowiada.

Planeta Einsteina będzie miała dwie odsłony: w Poznaniu oraz w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Premierowo w Teatrze Animacji  zobaczymy spektakl w dwóch obsadach: Julianna Dorosz /Anna Domalewska (Teatr Lalki i Aktora Kubuś), Aleksandra Leszczyńska, Mateusz Barta, Marcin Chomicki / Błażej Twarowski (Teatr Lalki i Aktora Kubuś), Krzysztof Dutkiewicz / Kuba Sielski  (Teatr Lalki i Aktora Kubuś), Marcin Ryl-Krystianowski.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Planeta Einsteina Elżbiety Chowaniec
  • reż. Robert Drobniuch
  • prapremiera: 10.10, g. 17
  • Teatr Animacji
  • bilety: 35 i 37 zł
  • kolejne spektakle: 11.10, g. 17; 20 i 21.10, g. 9.30 oraz 25.10, g. 11
  • dla dzieci w wieku 6+

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020