Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Galaktyczni odkrywcy, czyli (od)lot w głąb siebie

Teatr Animacji nie zwalnia tempa. Po jedynej w swoim rodzaju premierze spektaklu wymyślonego przez pięcioletniego (!) Leonarda Delimatę, czas na podróż w kosmos autorstwa Kamili Oleksiak w reżyserii Aleksandry Jakubczak. Dosłownie i w przenośni!

. - grafika artykułu
"Podróż nie z tej ziemi" - zdjęcia z próby, fot. Malina Prześluga-Delimata

Dosłownie, bo spektakl, którego prapremiera odbędzie się już w tę sobotę, nosi tytuł Podróż nie z tej ziemi, w przenośni, bo chociaż wszyscy lecieć będą w tym samym kierunku, każda z bohaterek i każdy z bohaterów poszukiwać będzie w tej wyprawie czegoś innego... Czyż nie brzmi to życiowo?

Teatr Animacji zaprasza na pokład rakiety. Oprócz Was, Drogie Malusińskie i Drodzy Malusińscy z rodzielsko-babcino-dziadkową obstawą, znajdzie się na nim Wielka Trójka i Ono. Trio tworzą: Kret, który całym swoim ciekawskim, ryjówkokształtnym bytem pragnie zobaczyć coś WIĘCEJ, Ćma imieniem Anita, którą ze słońcem łączy niezwykła więź wzajemnego przyciągania oraz Roza, starsza od nas wszystkich razem wziętych żółwica, dla której ta wyprawa jest walką o wiarę w siebie. Nie można zapomnieć też o Nim, Nieznośnym Dziecku, które - uwierzycie? - zostało wsadzone do rakiety za karę...

Aleksandra Jakubczak zadbała o to, by w tej historii odnaleźć się mógł każdy. Wykorzystując barwną, planetarno-gwiezdną scenografię Marty Krześlak, posiłkując się muzyką Krzysztofa Kaliskiego i Macieja Szymborskiego światłem i projekcjami video Wojciecha Sobolewskiego oraz tekstem żółwiej piosenki autorstwa Maliny Prześlugi-Delimaty, postanowiła zabrać nas w galaktyczną ekspedycję, tworząc z niej jednocześnie przestrzeń do rozmów i marzeń. Na scenie zobaczymy: Martę Berthold, Aleksandrę Leszczyńską, Zuzannę Łuczak-Wiśniewską, Marteusza Barta, Igora Fijałkowskiego oraz Artura Romańskiego (pełniącego także funkcję asystenta reżyserki).

Autorka spektaklu, Kamila Oleksiak, ma na swoim koncie nagrody, którymi uhonorowana została za stworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki swojego autorstwa, między innymi I miejsce w konkursie Nowe Sztuki w roku 2019 za scenariusz Wielki Buzz Grow czy wyróżnienie w konkursie Nowe Sztuki organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka. Jest absolwentką grafiki warsztatowej, a także założycielką projektu Maruzela, w ramach którego tworzone zostają teksty piosenek i towarzysząca im muzyka. Napisała 6 edukacyjnych etiud dla dzieci, wystawianych w warszawskim Teatrze Guliwer. Od wielu lat działa również w agencji reklamowej, w której odpowiada za scenariusze spotów radiowych, internetowych i telewizyjnych.

Aleksandra Jakubczak, reżyserka, jest z kolei absolwentką wiedzy o teatrze oraz Studium Przekładu Literackiego. Na swoim koncie ma współprace między innymi z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, warszawskim Teatrem Na Woli oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Swój warsztat szkoliła między innymi w ramach asystentury u Romeo Castellucciego podczas Festiwalu Malta w Poznaniu oraz u Jana Lauwersa podczas Biennale Teatru w Wenecji.

Zespół Teatru Animacji jest Wam - mam nadzieję - dobrze znany, zatem możecie mieć pewność, że będziecie oddani w jak najlepsze ręce! Czeka Was kosmiczna przygoda, będąca pretekstem do pomyślenia rzeczach, które wszystkim nam czasem spędzają sen z powiek. Kim jesteśmy? Czego się boimy? Czego tak naprawdę chcemy? I po co tak w ogóle to wszystko?... Chodźcie. Wsiadajcie. Startujemy!

Marta Szostak

  • Podróż nie z tej ziemi
  • Dla dzieci 6+
  • premiera: 21.01
  • Teatr Animacji
  • bilety: 40-55 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2023