Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Emigracyjna historia Obcych

Spektakl Obca, który 14 stycznia będzie można zobaczyć w Teatrze Ósmego Dnia, premierę miał 31 lipca ubiegłego roku w Wiosce Wielu Kultur podczas Pol'And'Rock Festivalu w Kostrzynie nad Odrą. To literacki zapis przeżyć, które stały się udziałem młodej Ukrainki, tytułowej Obcej, w związku z przyjazdem do Polski po protestach na Majdanie i wybuchu wojny w Donbasie.

.
fot. Maria Pilarczyk

Budowa przedstawienia oparta jest na opozycji "losu", czyli tego, co w życiu człowieka jest od niego niezależne (czas i miejsce urodzenia), oraz "wyboru", którym może wpływać na przebieg życia własnego lub innych.

- Za pomocą spektaklu, szczególnego o tyle, że w rolę Obcej wcieli się Ukrainka Solomija Mardarovych, chcemy zaoferować spotkanie i poznanie obcego. Poznany, zatem "oswojony" obcy, traci swoją złowrogą odrębność, budząca niepewność niewiadoma, zamienia się w konkret, bezimienne wyobrażenie w osobę, a pogłoski w konkretną historię - tłumaczą twórcy spektaklu z lubelskiej Fundacji Banina.

Historia bohaterki spektaklu staje się głosem pokolenia, którego życie odmieniła konieczność emigracji i przebywania na obczyźnie, związane z tym trudności i zmaganie się ze stereotypami. Przedstawienie oparte jest na opozycji "losu", czyli tego, co w życiu człowieka jest od niego niezależne (czas i miejsce urodzenia), oraz "wyboru", którym może wpływać na przebieg życia własnego lub innych. W rolę Obcej wciela się Ukrainka Solomija Mardarovych. Po spektaklu twórcy zapraszają widzów do rozmowy.

oprac. red.

  • Obca Fundacji Banina
  • reż. Bartłomiej Miernik
  • 14.01, g. 8.30 i 19
  • Teatr Ósmego Dnia
  • bilety: 25 i 30 zł