Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Dom dla teatrów off

Potrzebował trzech lat, by zrealizować swój pomysł. Ale udało się - w piątek rusza Scena Robocza!

Scena Robocza to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy "robią" niezależny teatr
Scena Robocza to miejsce otwarte dla wszystkich, którzy "robią" niezależny teatr

Pomysłodawcą Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza jest Adam Ziajski - twórca i lider Teatru Strefa Ciszy. Wymyślił ją w 2009 r., kiedy to jego teatr borykał się z problemami lokalowymi. Nie on jeden - jak się okazało - i stąd właśnie wziął się pomysł na stworzenie w Poznaniu miejsca dla bezdomnych, niezależnych teatrów.

Od teraz mają już swój adres: barak nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej 55. - Scena Robocza to szyld tego, co jest w teatrze "off". Tego, co jest poszukujące i alternatywne. I dobre - mówił na konferencji prasowej przed inauguracją Ziajski.

Działalność Sceny Roboczej rozpocznie w piątek, 21 września, o godz. 19 Teatr Strefa Ciszy. W sobotę i niedzielę czekają nas spektakle pierwszych rezydentów Sceny - Komuny Warszawa "Dlaczego muzyka jest lepsza?". A na początku październiku - premiera tria: Elsner, Pawełska, Kapral pt. "Tragedia w lumpeksie, czyli opowieść o przeciętnym Polaku (i Polce)". Rzecz o współczesnym świecie, który jest jak second hand... W listopadzie z kolei w baraku przy Grunwaldzkiej poznamy Teatr Rodzinny Nomadów Kultury, czyli przedsięwzięcie poznańskiego muzyka Jacka Hałasa, jego żony i dzieci. Przedstawią liryczny, ludowy moralitet o miłości i śmierci. - Po każdej z premier odbędzie się "Fajrant z artystami" - zapowiada Ziajski. - Bo zależy nam na rozmowie, na żywej konfrontacji aktora z widzem - tłumaczy.

Drugi blok na nowej poznańskiej Scenie poświęcony będzie spektaklom, które miały już swoją premierę. Jeszcze do końca roku zobaczymy: "Smacznego" Teatru Strefa Ciszy, "Plan lekcji" Teatru A3 oraz "777" Teatru Usta Usta Republika.

Trzeci projekt to cykl warsztatów. Pierwsze spotkanie "Ze znanego w nieznane" poprowadzi Jola Cynkutis i Khalid Tyabji, drugie - "Interface. Kreatywne działanie w teatrze" - Ewa Kaczmarek i Wojciech Wiński, a trzecie - "Minimal art" - Dariusz Skibiński z Teatru Cinema. - W 2013 r. w ramach Sceny Roboczej chcemy również uruchomić kino. A w nim projekcje spektakli, za którymi się tęskni, a których nie można już zobaczyć na scenie - zdradza Adam Ziajski.

Monika Nawrocka

  • Centrum Rezydencji Teatralnej Scena Robocza
  • barak nr 1 (ul. Grunwaldzka 55)
  • inauguracja: 21.09, g. 19 (wstęp wolny)
  • bilety na spektakle: 15 zł (do nabycia w CIM oraz na www.scenarobocza.pl)