Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Uwrażliwić dzieci na śmierć

Spektakl dla dzieci w reżyserii Laury Słabińskiej mówi o międzypokoleniowej przyjaźni i przemijaniu. Premiera 19 stycznia na Scenie Wspólnej.

"Czy umiesz gwizdać, Johanno". Fot. D. Pałęcka - grafika artykułu
"Czy umiesz gwizdać, Johanno". Fot. D. Pałęcka

W najbliższą niedzielę na Scenie Wspólnej zobaczymy najnowszą propozycję Centrum Sztuki Dziecka, spektakl "Czy umiesz gwizdać, Johanno". Reżyserią zajęła się Laura Słabińska, która na swoim koncie ma m.in. przedstawienie "Bleee..." w Teatrze Maska w Rzeszowie oraz "Jabłoneczkę" w szczecińskiej Pleciudze. "Czy umiesz gwizdać, Johanno" to pierwsza produkcja Centrum, która w pełni została przygotowana dla otwartej we wrześniu ubiegłego roku Sceny Wspólnej. Jej współgospodarzem jest Teatr i Szkoła "Łejery".

To sceniczna adaptacja książki poczytanego szwedzkiego pisarza Ulfa Starka. Bohaterami sztuki są ośmioletni Berra, jego przyjaciel Uffe oraz Nils, starszy pan z domu opieki. Chłopcy spędzają z nim dużo czasu - konstruują latawiec, grają w karty, uczą się gwizdać i wykradają czereśnie z sadu. Gdy po dłuższej nieobecności chcą go znowu odwiedzić, pokój Nilsa jest już pusty... - Tekst Ulfa Starka jest piękny, to prawda. Jednak wcale nie uważam, żeby był smutny. Śmierć to oczywiście bardzo trudny temat, zarówno do rozmowy, jak i do przedstawienia w teatrze. Tak samo trudny dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlatego uznałam, że w spektaklu należy pokazać, co odchodząca bliska osoba może nam po sobie zostawić, co możemy dzięki niej zyskać, zamiast skupiać się na smutnej stracie. Czy chcę oswajać dzieci ze śmiercią? Dzieci nie trzeba, moim zdaniem, z nią oswajać. Mają jej mnóstwo wokół siebie: gry komputerowe, filmy... Nawet wydaje mi się czasami, że chyba trzeba je na nowo wręcz uwrażliwić na śmierć... - tłumaczy reżyserka.

Scenografię do przedstawienia zaprojektowała Aneta Tulisz-Skórzyńska. Składają się na nią wielofunkcyjne i proste zarazem elementy, którymi operują aktorzy. - Spektakl zrealizowaliśmy prostymi środkami, postawiliśmy na umowność i symbole, by jak najbardziej wyeksponować to, co rodzi się i rozwija między bohaterami - mówi Słabińska.

W spektaklu obok świetnego aktora Teatru Nowego, Aleksandra Machalicy, zobaczymy łejerowskich uczniów: Franka Czekałę albo Wojtka Żelaśkiewicza w roli Uffe oraz Sambora Dehra albo Franka Styszyńskiego w roli Berra. - Próby rzeczywiście były nietypowe, z doświadczonym aktorem na pewno pracuje się inaczej niż z dziećmi. Szczególnie, że z dziećmi przyszło mi pracować po raz pierwszy. Jednak szybko znaleźliśmy wspólny język - przyznaje reżyserka.

Spektakl jest przeznaczony dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Czy umiesz gwizdać, Johanno?"
  • reż. Laura Słabińska
  • Scena Wspólna Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka (ul. Brandstaettera 1)
  • 19.01, g. 17 - premiera familijna
  • kolejne spektakle: 2.02, g.13, 3.02, g.10
  • bilety: 15 zł (dostępne w CIM)