Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Baron Münchhausen znów namąci

Wyjątkowy spektakl Teatru Animacji powraca, ale tylko na chwilę. Będzie możliwy do obejrzenia online w dniach 29 maja - 1 czerwca.

.
fot. Jakub Wittchen

Kto z nas nie słyszał o słynnym łgarzu-gawędziarzu, jakim jest Baron Münchhausen? Być może nie każdy wie, że służył jako żołnierz i walczył w dwóch wojnach przeciwko Turcji, ale na pewno większości z nas obiły się o uszy jego niezwykłe przygody, ni to prawdziwe, ni to zmyślone, opisane przez Gottfrieda Augusta Bürgera. W inscenizacji Konrada Dworakowskiego opowieści Barona stają się... pretekstem do zadawania fundamentalnych pytań, często samemu sobie.

"Otacza nas informacyjny chaos. Codziennie jesteśmy zalewani przez fale newsów, których sedno i sens musimy poddawać nieustannej weryfikacji. Tworzymy połączenia nie poddające się logice. Walczymy z kłamstwem lub ulegamy mu, bezradnie dopasowując porozrzucane elementy układanki. W teatrze, na mocy umowy zawartej między twórcami a widownią, pojęcia takie jak prawda czy fałsz zyskują inny wymiar" - piszą o spektaklu gospodarze Teatru Animacji.

Nie obejdzie się bez zadumy, ale nie obejdzie się też bez śmiechu i czystej rozrywki, jaką zapewnia doskonała adaptacja oraz gra aktorska. Na szczególne brawa zasługują Marcin Ryl-Krystianowski (wcielający się w tytułową rolę) oraz Marek A. Cyris (również w głównej roli, a raczej tajemniczej odsłonie Barona). Muzyka Piotra Klimka oraz scenografia Mariki Wojciechowskiej to z kolei prawdziwa uczta estetyczna.

"Każda scena jest muzycznym (...) i plastycznym arcydziełem. (...) Autorka scenografii, postawiła na elementy stonowane w kolorystyce. Wiele detali zgeometryzowała. W surrealistyczny nawias wzięła kwestie fundamentalne. W efekcie każda scena to wizualna niespodzianka o pewnym stopniu niedomówienia. To m.in. armatnie kule, które wyglądają jak śnieżki... i gigantyczne oko, przypominające, że właśnie "pod powiekami kryje się prawda" - pisze o sztuce Monika Nawrocka-Leśnik.

Kto wie, czy seans w domowym zaciszu nie zainspiruje widza do odkrycia jeszcze innych tropów i zadania zupełnie nowych, nieprzewidzianych przez twórców pytań?

oprac. iz

  • Baron Münchhausen Gottfrieda Augusta Bürgera
  • reż. Konrad Dworakowski
  • Teatr Animacji
  • 29.05 - 1.06
  • online