Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Niespieszne dźwięki, niepokojące słowa

25 lat temu ktoś zaryzykował, ktoś zaprosił na scenę, ktoś miał nadzieję, że w Polsce będzie miejsce na Raz Dwa Trzy. Przez ćwierć wieku zespół ten szedł własną drogą - trochę z dala od mediów, nieco na uboczu muzycznych trendów i z tekstami piosenek utkanymi z samej poezji. 

. - grafika artykułu
fot. Tomasz Nowak

Publiczność wypełniła Salę Wielką Zamku po brzegi i z niecierpliwością czekała na zaproszonych gości. Od momentu ich wejścia na scenę, emocje nie opadły nawet na chwilę. To był koncert doskonały pod względem muzycznym, a emocjonalnie wymagający. Raz Dwa Trzy nie jest zespołem chętnie dającym chwile beztroskiej przyjemności. Nie daje ani łatwej muzyki, ani też łatwego przekazu. W ich piosenkach jest natomiast coś uniwersalnego. Repertuar koncertu był zróżnicowany - zespół zagrał piosenki starsze i nowsze, ale tego dystansu czasowego nie było słychać. Wydaje się, że grają wciąż tę samą słodko-gorzką piosenkę. I chociaż Adam Nowak mówił, że rolą artysty jest niepowielanie wcześniejszych etapów twórczych, to na ogólnym poziomie Raz Dwa Trzy jest zespołem dość jednorodnym i chyba właśnie za to publiczność ich kocha.

Byś mógł z tysiąca dróg wybrać tę jedną

Koncert rozpoczął się od piosenki "Idź własną drogą" do słów Wojciecha Młynarskiego. Utwór kończy się słowami, które doskonale oddają twórczość polskiego zespołu: Bo przecież jest niejeden szlak, gdzie trudniej iść, lecz idąc tak, nie musisz brnąć w pochlebstwa dym i karku giąć przed byle kim. Raz Dwa Trzy wytworzył w Polsce piękną niszę. Słuchając piątkowego koncertu łatwiej przychodziło mi jednak szukanie tego, czego w ich piosenkach nie ma. Z ich muzyką i w ich muzyce nie będą czuli się dobrze wielbiciele frazesów, miłośnicy krzykliwych piosenek o smutnej miłości i zdradzie, poszukiwacze prostego bitu i efektownych popisów wokalnych. Nie ma w niej także miejsca na klaskanie w rytm (chociaż niektórzy próbowali) oraz wspólne śpiewanie chwytliwych refrenów. Skąd więc pełna sala i niesłabnąca popularność od 25 lat?

Z naszych rozmów o niczym

Teksty Nowaka przedstawiają całe spektrum ciekawych, głębokich tematów. Raz Dwa Trzy czerpie też garściami z doskonałej poezji innych autorów - Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej. Na koncercie nie zabrakło utworów, których słowa nie straciły i jak sądzę, nie stracą na aktualności. Piosenki "Z rozmów", "Trudno nie wierzyć w nic" czy kultowy "Talerzyk" zabrzmiały świeżo i aktualnie. Dramaturgia występu była bardzo przemyślana, jednakże według mnie zbyt mało było utworów o nieco łagodniejszym przesłaniu. Brakowało mi czasem lżejszego oddechu po wszystkich mini-traktatach filozoficznych, których tak wiele oferuje zespół. Odczucia moje nie zmieniają faktu, że Adam Nowak jest jednym z najlepszych tekściarzy w Polsce i chyba jako jedyny potrafi w tak piękny i szczery sposób zadawać trudne pytania, "nie pasujące" do obrazu zespołu muzyki popularnej. A do takich Raz Dwa Trzy niewątpliwie należy.

I byłem kim miałem być

Przez 25 lat działalności zespół wypracował swój niepodrabialny styl, na który składają się nie tylko doskonałe teksty, ale również muzyka. Tego dnia artyści zagrali z energią, pieczołowitością i niezwykłym skupieniem. Niespiesznie i z dojrzałością właściwą klasykom zbudowali nastrój utworów. Szczególnie dobrze zabrzmiały "Jutro możemy szczęśliwi", w którym muzycy pozwolili sobie na długie improwizacje, pięknie leniwe "Już" i zadziorny "Talerzyk". Podczas koncertu dużo było miejsca wyłącznie na budowanie nastrojów samym brzmieniem instrumentów. Moje serce szczególnie skradł trębacz Tadeusz Kulas. Muzyk ma najkrótszy staż w zespole, jednak przyjęcie go do niego było strzałem w dziesiątkę. Doskonale wpasował się w brzmienie, a jednocześnie jego wirtuozowskie solówki dały starym piosenkom powiew świeżości. Muszę przyznać, że zespół dał z siebie wszystko, a wiele utworów dosłownie zapierało dech w piersiach.

Po 25 latach już nie trzeba nikomu udowadniać, że w Polsce jest miejsce na Raz Dwa Trzy. Poezja zawsze przetrwa.

Aleksandra Bliźniuk

  • Raz Dwa Trzy - koncert z okazji 25-lecia działalności zespołu
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 20.05