Kultura Poznań.pl

Opinie

opublikowano:

Intryga rodzinna

- Ridley Scott od 15 lat przymierzał się do ekranizacji dramatycznych dziejów rodziny Guccich, kryją się tam bowiem perypetie na miarę dramatów Szekspira - o filmie Dom Gucci pisze Przemysław Toboła.

. - grafika artykułu
fot. materiały dystrybutora

Logo Gucci to kiedyś torebki z bambusową rączką czy męskie mokasyny. Dziś oferta Domu Gucci jest globalna, ale firma już od ćwierć wieku nie należy do rodziny. Założona sto lat temu we Florencji przez Guccio Gucci, jest częścią koncernu Kerring. Ridley Scott (Blade Runner, Gladiator) od 15 lat przymierzał się do ekranizacji dramatycznych dziejów rodziny Guccich, kryją się tam bowiem perypetie na miarę dramatów Szekspira.

Podstawą scenariusza jest książka Sary Gay Forden zatytułowana Dom Gucci. Potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku, która precyzyjnie opisuje prawdziwą historię, jaką lubimy podglądać chyba najbardziej. Taką, gdzie bohaterami targają kluczowe namiętności - miłość, nienawiść, seks,  chciwość, pycha, pragnienie sławy i pieniędzy.

W filmie Jared Leto to Paolo Gucci, rolę Aldo Gucciego zagrał Al Pacino, jego brata Rodolfo - Jeremy Irons, a syna Maurizio - Adam Driver. Kluczową bohaterką dramatu jest Patrizia Gucci (Lady Gaga), żona Maurizio, która niczym Lady Makbet nakłania męża do buntu przeciwko rodzinie, gdy ten żyje w cieniu ojca. Ale gdy Maurizio odchodzi do kochanki, wspierana przez przyjaciółkę Pinę (Salma Hayek) wynajmuje mordercę, który zabija jej męża 27 marca 1995 roku.

Prasa nazwała Patrizię "Czarną Wdową" - skazana na 25 lat, została zwolniona za dobre sprawowanie w roku 2016. Koniecznie chciała się spotkać z Lady Gagą przed rozpoczęciem zdjęć do Domu Gucci, ale producenci nie dopuścili do spotkania. Rodzina Guccich, zbulwersowana ekranizacją książki, czeka na pierwszy pokaz, by podjąć ewentualnie kroki procesowe.

Przemysław Toboła

  • Dom Gucci
  • reż. Ridley Scott
  • premiera: 26.11

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021