Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Podziel się swoim Cyrylem

Stowarzyszenie  Fotspot wspólnie z artystkami z Kobalt migrating platform: Martą Węglińską i Patrycją Plich, zaprasza osoby związane z Placem Cyryla Ratajskiego w Poznaniu do podzielenia się wspomnieniami dotyczącymi historii tego miejsca na potrzeby stworzenia Alternatywnego przewodnika po Placu Ratajskiego z perspektywy jego mieszkańców.

. - grafika artykułu
Dawny sklep w miejscu obecnej Galerii CENTRALA, dawny Pl. Młodej Gwardii, Fot. cyryl.poznan.pl, własność oryginału: PSS Społem

- W ramach wspólnie realizowanego z Kobalt, Fotspot i Galerią Centrala projektu, poszukujemy archiwalnych fotografii, a przede wszystkim opowieści o codzienności, ludziach, ciekawych wydarzeniach, które przez lata stworzyły charakter tego niezwykłego miejsca w sercu Poznania. Naszym założeniem jest przede wszystkim stworzenie obrazu placu z perspektywy mieszkańców i ich wspomnień, starych fotografii i osobistych refleksji. Działania realizowane z lokalną społecznością będą dotyczyć wspomnień i historii miejsc oraz osób związanych z Placem Ratajskiego dawniej i obecnie. Zapraszamy mieszkańców nie tylko Placu Ratajskiego lub jego okolic, ale i osoby, które były związane z nim w przeszłości. Zależy nam na dotarciu do najstarszych mieszkańców oraz tych osób, które mieszkały tu przez wiele lat - mówią artystki. - Liczymy na opowieści ukazujące nam jak sam plac zmieniał się na przestrzeni lat. Chcielibyśmy poznać osoby zainteresowane historią tego miejsca, posiadające fotografie i materiały związane z placem Cyryla Ratajskiego (wcześniej plac Królewski, plac Nowomiejski czy plac Młodej Gwardii) - tłumaczą.

Plac powstał w miejscu historycznego węzła szlaków handlowych, a historia zmiany jego nazwy jest  barwna i burzliwa. "W końcu XIX wieku nabrał charakteru reprezentacyjnego. W 1918 roku nosił niemiecką nazwę Königsplatz (plac Królewski). Po odzyskaniu niepodległości nadano mu odwołującą się do historii nazwę Plac Nowomiejski (używano również nazw Plac Królewski, Rynek Królewski). W czasie okupacji hitlerowskiej powrócono do niemieckiej nazwy Königsplatz, by w okresie PRL nadać mu nazwę plac Młodej Gwardii. W 1990 nadano miano Placu Cyryla Ratajskiego na cześć prezydenta miasta Poznania z okresu międzywojennego - Cyryla Ratajskiego, o czym informuje znajdująca się na placu tablica pamiątkowa" - można przeczytać na Wikipedii.

Na kontakt w sprawie wspomnień artystki czekają zarówno w formie mailowej, jak i osobistej - na placu, w uzgodnione dni i godziny. Można z nimi nawiązać kontakt zarówno mailowy: kobalt.migrating.platform@gmail.com, jak i przez Facebooka.

- Na wszelkie materiały archiwalne i fotograficzne czekamy w siedzibie Fotspot w Galerii Centrala przy pl. Cyryla Ratajskiego 6a oraz mailowo contact@fotspot.pl z dopiskiem w tytule maila "CYRYL". Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się do wspólnych działań piszących historię placu z perspektywy wspomnień mieszkańców Poznania i do kontaktu z artystkami zbierającymi wspomnienia - zachęcają organizatorzy akcji.

oprac. as