Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Bałkany - metafora współczesnego świata

Blisko 300 artystów z 20 krajów, 600 wydarzeń w ponad 40 miejscach w Poznaniu. Rowerowa parada orkiestr, niełatwe rozmowy o współczesnej Europie, a na finał - koncert legendarnej słoweńskiej grupy Laibach. Festiwal Malta na 10 dni zmieni miasto.

. - grafika artykułu
"The Republic of Slovenja", fot. Nejc Saje/materiały Malta Festival Poznań

Malta odbędzie się w tym roku wyjątkowo wcześnie - rozpocznie się już 16 czerwca, a zakończy 25 czerwca. Po raz pierwszy w swojej historii także ma dwóch kuratorów. To Oliver Frljić - chorwacki reżyser teatralny i Goran Injac - dyrektor artystyczny Słoweńskiego Teatru Młodych. - Bałkany bardzo często mają negatywne konotacje - mówił w filmie przygotowanym na konferencję prasową zapowiadającą festiwal, Oliver Frljić. - Uważam, że powielanie i utrzymywanie stereotypów kulturowych na temat Bałkanów jest równie niebezpieczne, co zakrawająca na faszyzm polityka odpowiedzialna za wojny na Bałkanach w latach 90. XX wieku. Dlatego nasz program skupia się nie na tym, czym są Bałkany w oczach Europy Zachodniej i Środkowej, ale na Bałkanach jako platformie umożliwiającej przemyślenie czym jest obecnie Europa - manifestował.

W ramach Idiomu kuratorzy pokażą maltańskiej publiczności współczesną sztukę tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. Zobaczymy m.in. spektakl Frljića "Turbofolk" - mariaż ludowych melodii z techno i dance, który w latach wojny zagrzewał do bitwy żołnierzy, a treści podsycały nacjonalizm, spektakl "The Republic of Slovenia" wracający do czasów wojny na Bałkanach i działań politycznej mafii zamieszanej w nielegalny handel bronią oraz performatywną prezentację prac kolektywu Janeza Janša. - Ale oprócz konkretnych produkcji teatralnych, chcemy też dużo rozmawiać o współczesnej rzeczywistości politycznej Europy - zapowiada Michał Merczyński, dyrektor Malty. Cykl takich rozmów na placu Wolności otworzy 16 czerwca spotkanie z Adamem Michnikiem. A wśród podejmowanych tematów pojawią się m.in. "Wstyd i duma Europy Wschodniej", "Migrant czy uchodźca?", "Czym jest agresja?", "Neofaszyzm i jego granice".

Festiwal zainauguruje 16 czerwca Bike Bands Opening, którego pomysłodawcą jest Łukasz L.U.C. Rostkowski - znany raper i producent muzyczny. Do miejskiej parady zaprosił prawie stu muzyków - członków różnych orkiestr, którzy przejadą ulicami miasta na specjalnych rowerach - platformach. - Powstanie w ten sposób pierwsza w Polsce orkiestra rowerowa - mówi muzyk. Do parady może dołączyć każdy, nawet jeśli nie ma własnych dwóch kołek. Organizatorzy bezpłatnie udostępnią rowery miejskie.

Po raz piąty na placu Wolności stanie Generator Malta, a w nim jak co roku intensywny program wydarzeń: plenerowe spektakle i koncerty, wieczorne silent disco, warsztaty i spotkania. Na scenie Generatora pojawią się m.in. Danuta Stenka i Jan Peszek. - W tym roku na placu Wolności stanie mur - zapowiada Agnieszka Różyńska, jedna z kuratorek Generatora Malta. - 60 metrów kwadratowych powierzchni do zagospodarowania przez mieszkańców, każdy będzie mógł coś stworzyć, coś od siebie dodać. Udostępnimy pędzle, mazaki, puszki... A zbudujemy go po to, by go zburzyć - dodaje. Twórcy Generatora Malta zapraszają także na "Polsko-syryjską wyprzedaż garażową" (18.06) - otwarty dla każdego targ, na którym będzie można kupić lub sprzedać wszystko. Dochód z akcji zostanie przekazany organizacjom niosącym pomoc ofiarom konfliktu na Bliskim Wschodzie (swój udział w akcji można zgłaszać do 30 maja pod adresem: generator@malta-festival.pl).

Na placu Wolności będzie można także wziąć udział w aukcji na rzecz festiwalu Malta. To pomysł Mariusza Wilczyńskiego - wybitnego animatora i rysownika, jego odpowiedź na informacje o cofnięciu tegorocznej dotacji dla Malty przez ministra kultury Piotra Glińskiego (powodem jest osoba kuratora festiwalu Olivera Frljicia, który wyreżyserował wzbudzający sporo dyskusji spektakl "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie). Wilczyński zachęca swoich kolegów artystów do przekazania prac bądź osobistych przedmiotów na aukcję (zgłoszenia: aukcja@malta-festival.pl do 15 maja). Finał - 17 czerwca.

Muzycznym finałem tegorocznej Malty będzie koncert słoweńskiej grupy Laibach (24.06, g. 22, Park im. H. Wieniawskiego), legendy industrialnej awangardy bałkańskiego półwyspu. Polska premiera "The Sound of Music" zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą Kameralną l'Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvorsaka. Wykonają m.in. aranżację pieśni powstańczej Andrzeja Panufnika "Warszawskie dzieci", militarny przebój "Tanz mit Laibach" a także covery utworów z musicalu "The sound of Music", które wykonali podczas głośnej trasy koncertowej w Korei Północnej w 2015 r.  

Sylwia Klimek

  • Malta Festival Poznań 2017
  • 16-25.06
  • Idiom: "Platforma Bałkany"
  • kuratorzy: Goran Injac i Oliver Frljić