Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzyczne siostrzeństwo

- Słowo "inner" symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy "symphonies" oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną - to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda - wyjaśnia pianistka Hania Rani. Wraz z wiolonczelistką Dobrawą Czocher już najbliższą sobotę przedstawi materiał premierowej płyty nagranej dla Deutsche Grammophon.

. - grafika artykułu
Hania Rani i Dobrawa Czocher, fot. Krzysztof Narożański

Hania Raniszewska i Dobrawa Czocher muzykują wspólnie już od wielu lat. Miałam okazję obserwować je na szkolnych korytarzach w Gdańsku, wysłuchiwać w salach lekcyjnych i koncertowych - zawsze skupione i zjednoczone, jakby tworzyły świat, którego zasady obie doskonale znają, którym lubią się dzielić, jednak w pełni należy tylko do nich.

Szerszej publiczności pokazały się poprzez wyjątkowy projekt, w którym przedstawiły swoją interpretację muzyki Grzegorza Ciechowskiego w wersji na fortepian i wiolonczelę. Od wydania płyty Biała flaga minęło ponad 6 lat. W tym czasie dziewczyny rozwijały zwłaszcza indywidualne projekty. Szczególnie o pianistce Hani Rani zrobiło się głośno za sprawą wielokrotnych nominacji do Fryderyków. W 2020 roku została wyróżniona w 4 kategoriach. Do jej rąk trafiły statuetki za Album Roku Alternatywa dla płyty Esja, za Fonograficzny Debiut Roku oraz dla najlepszego kompozytora. Ponadto, nagrodę otrzymał także utwór Odprowadź (piano version), który wykonała wspólnie z Melą Koteluk. Naprawdę duży medialny szum zrobił się wokół niej za sprawą Globalnego Programu Muzycznego EQUAL Spotify, który na celu miał przeciwdziałanie nierówności płci w przemyśle muzycznym. W efekcie wizerunek Hani spoglądał na mieszkańców Nowego Jorku z reklamy na Times Square.

Teraz czas na kolejne sukcesy, tym razem w duecie. Hania Rani i Dobrawa Czocher to najmłodszy w historii Deutsche Grammophon żeński duet kompozytorski związany z tą firmą. Jak podkreślają artystki, łącząca je więź jest niezmiennie silna, mimo różnych zawodowych wyzwań i projektów. - Jest między nami dużo swoistego pokrewieństwa - mówi Hania Rani. - Kiedy jesteś "rodzeństwem", możesz być szczery. Ufamy sobie nawzajem - dodaje Dobrawa Czocher.

Inner Symphonies to pierwszy album artystek złożony z autorskich utworów. Został nagrany w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Jak zdradzają artystki, motywem przewodnim płyty jest nadzieja. Album powstawał w czasie pandemii, kiedy wiele planów musiało zostać zmienionych, przełożonych, przemyślanych na nowo. Wzajemne wsparcie i rozmowy przyjaciółek zapoczątkowały zmianę sposobu myślenia o przyszłości jaśniejszej i lepszej. Co podkreśla wiolonczelistka: - Bardzo dobrze było mieć po swojej stronie Deutsche Grammophon i czuć wsparcie tego zespołu. To dało nam swobodę w rozwijaniu naszej muzyki. Dobrawa Czocher opowiedziała także o atmosferze powstawania płyty: - Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka. Ten czas był dla nas naprawdę cenny. Miałyśmy też dużo zabawy. Ćwiczyłyśmy jogę i chodziłyśmy na spacery po lesie.

Inner Symphonies tworzą utwory kontrastujące ze sobą, od bardzo introwertycznych, po pełne ruchu, niespożytej energii oraz dynamiki. Wyjątkowy, premierowy koncert przyjaciółek odbędzie się w Centrum Kultury Zamek.

Aleksandra Kujawiak

  • Hania Rani & Dobrawa Czocher, Inner Symphonies
  • 4.12, g. 19
  • CK Zamek
  • bilety wyprzedane

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021