Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Zacznij tolerować, nie dyskryminować

- Chodzi o to, by nie powtarzać frazesów, które często powtarzają też dorośli, na przykład "weź się w garść", "inni mają gorzej", "nic się nie stało czy "Bóg tak chciał"- wyliczał w rozdziale Pierwsza pomoc psychologiczna Tomasz Balicki, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie na łódzkich Bałutach, ale też terapeuta i certyfikowany interwent kryzysowy. Dalej w Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze - nowej książce Justyny Sucheckiej czytamy, że "możemy wesprzeć taką osobę w kryzysie, choćby opisując jej to, co obserwujemy i czujemy, że już proste »widzę, jak bardzo cierpisz« może mieć wielkie znaczenie."

. - grafika artykułu
Justyna Suchecka, "Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze", fot. materiały prasowe

Justyna Suchecka napisała kolejną książkę - Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze, która ma wypełnić lukę w polskiej edukacji, bo nikt nie uczy młodzieży pierwszej pomocy psychologicznej. W zapowiedzi książki zaznaczono, że nie jest to poradnik. Pozwolę się z tym jednak nie zgodzić, bo można w niej znaleźć kilkadziesiąt dobrych rad i wskazówek! Każdy rozdział - a jest ich blisko 20 - kończy ramka z terminami, które każdy (zarówno nastolatek, jak i dorosły) powinien znać, jak "bulimia" czy "anoreksja"; z odpowiedziami na pytania np. czy leki przeciwpsychotyczne ogłupiają albo czy po antydepresantach człowiek czuje się od razu lepiej; z listą praw i wyborów w szkole według ciałopozytywnej koalicji albo spisem rodzajów przemocy i tego, jakie one wywołują skutki. Kończy ją z kolei lista ważnych telefonów, od Antydepresyjnego telefonu forum przeciw depresji, przez Całodobową bezpłatną infolinię dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli, po Anonimową policyjną linię specjalną - zatrzymać przemoc.

Najlepsza dziennikarka edukacyjna w Polsce (z tym dyskutować nie można) zdecydowała się na wyznanie, że sama kiedyś nie spała przez osiem miesięcy, a kiedy udało jej się jakoś zasnąć, to i tak wtedy nie odpoczywała. Doprowadziła się do takiego stanu, że pewnego dnia nie wstała z łóżka i nie poszła do pracy. Nie wiedziała czego potrzebuje, ale wiedziała, że się bardzo boi. Ze strachu i ze strachem udała się wtedy do psycholożki. I kilkanaście miesięcy później jej niepokój zastąpiła determinacja i chęć, by jak najwięcej mówić o zdrowiu psychicznym, bo może gdyby sama wiedziała o nim więcej, to sytuacja ta nigdy nie miałaby miejsca.

Obok rozmów ze specjalistami - choćby ze wspomnianym terapeutą Tomaszem Balickim, psychiatrą i orędownikiem terapii rodzinnych Krzysztofem Szwajcą, który tłumaczy czytelnikom, że jest takim samym specjalistą jak kardiolog, tylko zajmuje się bardzo delikatną materią, jaką jest psychika, Suchecka zamieściła w książce relacje ze spotkań z młodszymi i nieco starszymi osobami zmagającymi się np. z depresją, autoagresją czy chorobą dwubiegunową oraz takimi, które charakteryzuje nieneurotypowość. Wyjaśniając, za bohaterami rozdziału Klub Świadomej Młodzieży, "nieneurotypowy" oznacza "osobę inaczej się rozwijającą", a "neurotypowy" - "mózg normalnie myślący".

W Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze  znalazł się również poznański wątek. Suchecka na pomysł na rozmowę z Filipem Bednarkiem, piłkarzem Lecha Poznań, wpadła po lekturze wywiadu, jaki przeprowadził z nim w 2021 roku przed meczem jednej ósmej Pucharu Polski Radosław Nawrot. Lech konkurował wtedy z Radomiakiem Radom. Ale do rzeczy - Suchecka z wywiadu dowiedziała się, że Bednarek ukończył kurs psychologii, "że nogi idą tam, gdzie poniesie je głowa", a gdy "ona zawiedzie, one się ugną". W historii tej nie zabrakło też wzmianki o innym piłkarzu - Gianluigim Buffonie, który choć był jednym z lepszych bramkarzy świata, "czuł się rozczarowany swoim życiem", jak się okazało po latach, chorował na depresję.

O tej książce jak i o tym, gdzie szukać pomocy psychologicznej, i jak bardzo jest ona potrzebna, należy mówić. I to bardzo głośno! Bo Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze to nie tylko skarbnica wiedzy, ale też przykład świetnej roboty, jaką wykonała Suchecka. Jej zaangażowania i empatii, oraz oczywiście - odwagi jej rozmówców. To również lekcja uważności, kierowania uwagi na to, co może budzić nasz niepokój. I zachęta, by nie bać się pytać czy ktoś jest pod opieką specjalisty, jeśli widzimy, że potrzebuje pomocy. Pomimo ważkości tematu, jaki podjęła Suchecka, książka nie ciąży. A wręcz przeciwnie - daje nadzieję, że może być lepiej, że jej bohaterowie będą normalnie żyć, a nie tylko o tej normalności marzyć. Co fajniejsze, możemy im w tym pomóc.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Justyna Suchecka, Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze
  • Wydawnictwo W.A.B.

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2022