Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

. - grafika artykułu
Koncert Klub Szyderców Bis 2019, fot. T. Proć / ze zb. Biblioteki Raczyńskich

Który już raz Noc Bibliotek odbywa się w Bibliotece Raczyńskich?

Pierwsza Noc Bibliotek w Polsce miała miejsce pięć lat temu, a Biblioteka Raczyńskich bierze udział w tej akcji od 2016 roku. Podczas dotychczasowych edycji zaprosiliśmy czytelników m.in. na slam poetycki, potańcówkę literacką, wspólne czytanie, spektakl, koncert i wykłady. Młodsi czytelnicy mieli szansę wziąć udział w grze terenowej w bibliotece oraz różnych warsztatach i spotkaniach. Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury. To świetna okazja do pokazania, że współczesna biblioteka to połączenie tego, co bibliotece od wieków przypisane - czyli gromadzenia i udostępniania zbiorów oraz dbania o dziedzictwo - z tym, co nowoczesne i pożądane przez obecnych czytelników, z technologiami i dostępem do szeroko rozumianej kultury - spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, wystaw, spektakli czy koncertów.

Jaki wpływ na kształt tego wydarzenia miała pandemia?

Podczas tegorocznych wydarzeń będzie zachowany reżim sanitarny. Czytelników prosimy o dezynfekcję rąk oraz zakrywanie nosa i ust. Prosimy ich też o wypełnienie oświadczenia dotyczącego stanu zdrowia. Do tej pory w wydarzenia Nocy Bibliotek włączały się też poszczególne filie, jednak ze względu na ograniczenia w wielkości naszych placówek i ograniczone możliwości organizacji tam wydarzeń kulturalnych, Noc Bibliotek będzie odbywać się tylko w gmachu głównym. Liczymy się z tym, że obecna sytuacja może sprawić, iż część czytelników będzie się obawiała spotkania na żywo, dlatego wszystkie wydarzenia Nocy Bibliotek będą też transmitowane na żywo na profilu Biblioteki Raczyńskich na Facebooku.

Jakie idee kryją się pod tegorocznym hasłem klimat na czytanie?

Co roku organizatorzy akcji podając datę Nocy Bibliotek ogłaszają też hasło, które wszyscy uczestnicy mogą interpretować na swój sposób. Tegoroczny temat postanowiliśmy odnieść do ekologii i przyrody. Tym też kierowaliśmy się tworząc program.

Co się w nim znalazło?

Zaczynamy o godz. 17 od spotkania z twórcami poznańskiej Po-Dzielni. O godz. 18 o obserwacji ptaków opowie Jacek Karczewski, autor książek Noc sów i Jej wysokość gęś, propagator ornitologii. Finałem będzie pokaz mody, który przygotowują studenci Katedry Ubioru Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jako modele wystąpią nasi czytelnicy, a prezentowane stroje są inspirowane ekologią oraz możliwościami wykorzystania surowców wtórnych. Mamy nadzieję, że dzięki tym wydarzeniom czytelnicy nie tylko znajdą garść literackich inspiracji, ale także  dostrzegą, w jak wielu kontekstach  pojawiają się tematy związane z przyrodą i szeroko pojętą dbałością o środowisko.

Na ile hasło odnoszące się do katastrofy klimatycznej jest też związane z misją i działaniem Biblioteki Raczyńskich?

Rzadko o tym myślimy, ale wypożyczanie książek również jest działaniem ekologicznym. Zamiast kupować nowe książki, które czytamy sami, można korzystać z biblioteki, gdzie jeden egzemplarz wypożycza wiele osób. Często mole książkowe skarżą się, że nie mają miejsca na nowe tytuły i są przytłoczone ich liczbą, a przecież żeby być na bieżąco nie trzeba kupować książek. Można korzystać z bibliotek, w których nowości wydawnicze pojawiają się coraz szybciej. Warto też wietrząc swoje domowe biblioteczki przekazać książki do biblioteki i dać im drugie życie. Co roku otrzymujemy od naszych czytelników dary, które trafiają do filii w całym Poznaniu. W 2019 roku było to blisko 15 tysięcy egzemplarzy książek i czasopism!

W sobotę Anna Skoczek poprowadzi rozmowę z Karoliną Olejniczak z Po-Dzielni. Dlaczego zdecydowali się Państwo zaprezentować ten projekt przy okazji Nocy Bibliotek? Czy jest on jakoś związany z czytelnictwem, czy też trafił do programu, bo to po prostu bardzo cenna inicjatywa w Poznaniu?

Po-Dzielnia to niesamowity poznański projekt - sklep, gdzie wszystko jest za darmo. Za jakość przedmiotów, które można w nim znaleźć, odpowiada grupa niezwykłych społeczników. Realnie wpływają na to, że otaczający nas świata staje się lepszy. Czujemy, że w pewnym sensie jesteśmy do siebie podobni. Za korzystanie z biblioteki też nie trzeba płacić. Udział w wydarzeniach kulturalnych również jest bezpłatny. Pracujemy z myślą o ludziach, poznaniakach, czytelnikach. Oprócz tego w Po-Dzielni także można znaleźć książki. Jej działanie to przykład na to, że czytelnictwo i czytanie można propagować bardzo różnymi drogami i w różnych miejscach. Korzystając z okazji, jaką dała nam Noc Bibliotek, postanowiliśmy połączyć siły i dobrą energię i pokazać, że mimo zmieniającego się świata nie wszystko jest na sprzedaż. Ograniczanie konsumpcji nie oznacza rezygnacji z dobrego życia i udziału w kulturze.

Rozmawiał Marek S. Bochniarz

*Katarzyna Wojtaszak - absolwentka polonistyki poznańskiej. Od 2009 r. pracuje w Bibliotece Raczyńskich - najpierw jako bibliotekarz, a od niemal pięciu lat w Dziale Koordynacji i Promocji Działalności Kulturalnej oraz jako rzecznik prasowy tej instytucji.

  • Noc Bibliotek
  • Czytelnia / Taras Biblioteki Raczyńskich
  • 10.10, g. 17
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020