Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Silesius dla tomiku WBP w Poznaniu!

Ilona Witkowska została laureatką tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii "debiut roku". Jury uhonorowało ją za tomik "Splendida realta", który ukazał się nakładem Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Ilona Witkowska "Splendida realta", wyd. WBPiCAK w Poznaniu

Poznańskich wątków podczas tegorocznej edycji Silesiusa było kilka. Najważniejszy z nich to na pewno nagroda za całokształt twórczości, którą odebrała w sobotę w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu poznańska poetka Krystyna Miłobędzka.

W jury Nagrody zasiada poznański badacz i krytyk literatury, prof. Piotr Śliwiński, który m.in. tak mówił o twórczości Miłobędzkiej w sobotę we Wrocławiu: - Miłobędzka jest osobnym zjawiskiem w polskiej poezji, nie sprawdza się jako element żadnej układanki.

Silesiusa za debiut roku odebrała w sobotę młoda wrocławska poetka, Ilona Witkowska. Jej debiutancki tomik "Splendida realta" wydała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. - W wierszach mówię o tym samym, co w prasowych tekstach, tylko subtelniej. Używam w poezji podobnego języka, co Monika Strzępka i Paweł Demirski w teatrze. (...). Poezję można znaleźć na ulicy - w napisach na murze, podsłuchanych rozmowach. Nienawidzę w poezji sztucznych konstrukcji, lubię konkret - o swoich wierszach mówiła autorka. A Edward Pasewicz o tomiku Ilony Witkowskiej pisał tak: "Liryczne miniaturki. Zaskakujące skojarzenia. I wielogłosowość, urzekająca i niepokojąca, jakby autorka potrzebowała tysiąca głosów, by wybrzmiał ten jeden. Czytajcie a znajdziecie coś dla siebie".

Tomik "Splendida realta" ukazał się w serii Biblioteka Poezji Współczesnej WBPiCAK, która to seria cieszy się coraz większym uznaniem krytyków i jurorów nagród poetyckich. W ścisłym finale tegorocznej edycji Silesiusa znalazły się aż trzy książki poznańskiego wydawnictwa - oprócz tomiku Ilony Witkowskiej także tom wierszy Andrzeja Niewiadomskiego "Dzikie lilie" oraz "Post" Bartosza Sadulskiego.

sk