Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Różnorodnie o książkach

Znajdź Wyspę Czytelników, weź udział we flashmobie o książkach i naucz się szermierki. To propozycje poznańskiego Empiku na nadchodzące dni. 

Marcin Ogdowski. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Marcin Ogdowski. Fot. materiały organizatorów

W drugiej połowie miesiąca poznańska księgarnia przy ul. Ratajczaka 44 proponuje nam szereg różnorodnych wydarzeń - od spotkań z pisarzami po obchody Światowego Dnia Książki. Dziewiętnastego kwietnia odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Ogdowskim, autorem książki "Z Afganistanu.pl. Alfabet polskiej misji". Ogdowski to dziennikarz portalu Interia.pl zajmujący się tematyką udziału polskich żołnierzy w tak zwanej "misji stabilizacyjnej" na Bliskim Wschodzie. Zaczynał od bloga "Z Afganistanu.pl", na podstawie którego napisał swoją pierwszą książkę. Tym razem promować będzie "Ostatniego świadka", najnowszą powieść traktującą o wydarzeniach w Nabud Khel. Nie sposób nie zauważyć analogii do realnych wydarzeń, jakie rozegrały się w sierpniu 2007 roku w wiosce Nangar Khel. Polscy żołnierze ostrzelali domy zamieszkałe przez cywilów. Zginęło wówczas sześć osób, ranne zostały kobiety i dzieci.

W tym miesiącu przypada także Światowy Dzień Książki. Z tej okazji 23 kwietnia na tarasie Arkadii przy Placu Wolności powstanie Wyspa Czytelników - instalacja będąca namiastką bezludnej wyspy, gdzie w otoczeniu zielonej trawy i na wygodnych leżakach będzie można zaszyć się z ulubioną lekturą, a także wymienić książki w ramach bookcrossingu. To uzupełnienie Miejskich Regałów Książkowych funkcjonujących dotąd w kilku miejscach w Poznaniu, m.in. przed Teatrem Polskim i na ul. Fredry przy przystanku tramwajowym. Ponadto przez cały dzień odbywać się będą warsztaty poświęcone książce dla dzieci. Organizatorzy zapraszają także na flashmob "5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką", którego celem jest zachęcanie przechodniów do czytania i odwiedzania lokalnych księgarń i bibliotek.  

Na zakończenie Dnia Książki odbędą się spotkania z dwoma autorami - Wojciechem Kłosowskim i Marcinem Mortką. Pierwszy promować będzie swoją powieść spod znaku płaszcza i szpady pt. "Nauczyciel Sztuki". Podczas spotkania odbędzie się pokaz fechtunku, ponieważ tytułowa Sztuka odnosi się do szermierki. Drugi z gości opowie o książce "Zagubieni. Inwazja", kolejnej części przygodowej serii o nastolatkach ratujących Ziemię przed zagładą.

Anna Solak

  • Empik, ul. Ratajczaka 44
  • 19.04, g. 19 - spotkanie z Marcinem Ogdowskim
  • 23.04
    g. 12-20 - obchody Światowego Dnia Książki;
    g. 18 - spotkanie z Wojciechem Kłosowskim;
    g. 19.30 - spotkanie z Marcinem Mortką