Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Przekrocz granicę

Cztery lata minęły jak z bicza (albo z pistoletu) strzelił, a Poznański Festiwal Kryminału Granda w ogóle nie zwalnia tempa. W tym roku fani kryminalnych zagadek po raz piąty spotkają swoich ulubionych autorów, a także ludzi, dla których zbrodnia to nie literacka fikcja, lecz zwykła codzienność. Będzie intrygująco i mrocznie!

.
Ubiegłoroczny festiwal Granda, fot. Agencja Fotograficzna Philipp Gmür

Weekend 20-22 września oznacza dla miłośników tajemnic obowiązkową obecność w Poznaniu. Trzydniowy festiwal kryminału Granda jak zwykle będzie obfitował w spotkania autorskie z pisarzami, dziennikarzami śledczymi i reporterami, wykłady specjalistów - m.in. z Uniwersytetu SWPS i Zakładu Medycyny Sądowej - i całą masę wydarzeń towarzyszących w ramach cieszących się sporą popularnością Stacji Sensacji. Razem kilkadziesiąt spotkań, wykładów i pokazów oraz cała seria wydarzeń towarzyszących. Festiwalowi goście, którym szczególnie warto się przyjrzeć, to Remigiusz Mróz, Marek Sekielscy, Katarzyna Puzyńska, Robert Małecki, Przemysław Semczuk, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, a z gości zagranicznych pisarz i scenopisarz Stefan Ahnhem (szwedzki serial Walander!) oraz Jenny Blackhurst, młoda gwiazda brytyjskiego kryminału, autorka takich powieści jak Zanim pozwolę ci wejść, Tak cię straciłam i Czarownice nie płoną. Pojedynczo, w duetach i większych grupach będą oni przepytywani, odpytywani i przesłuchiwani w kwestii przekraczania granic m.in. przez Sylwię Chutnik, Magdę Sobczak, Przemka Poznańskiego czy Błażeja Wandtke. Doskonała okazja, by posłuchać o tym, jak powstają pomysły fabularne, jak konstruują intrygi i jak rodzą się książkowi bohaterowie, których losy śledzimy później z dreszczykiem emocji. Równie dobra, by zdobyć autograf lub zrobić sobie zdjęcie z ulubionym pisarzem.

Nie zmieni się zatem to, co towarzyszy Grandzie od pierwszej edycji, ale nie oznacza to wcale, że organizatorom nie uda się zaskoczyć stałych bywalców. Tym bardziej że tegoroczny idiom, "Przekraczanie granic", zobowiązuje.

- Jak zawsze będziemy gościli mnóstwo pisarzy i dziennikarzy, ale ponieważ rośnie nam publiczność, zmieniliśmy miejsce wydarzenia - informują organizatorki festiwalu. - Ponadto zostaliśmy zaproszeni do włączenia się w obchody 100-lecia polskiej Policji, więc na pewno zobaczymy na Grandzie policjantów i ich sprzęt, z którym zaprezentują się także od strony technicznej - obiecują.

Tradycyjnie festiwalowiczów czeka gala tegorocznych premier wydawniczych, ale po raz pierwszy również wręczenie nagrody Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku. Dodatkowo to właśnie na Grandzie poznamy zwycięzcę konkursu literackiego Stulecie polskiego kryminału ogłoszonego wcześniej przez centrum obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Niepodległa i polską Policję. Do konkursu zakwalifikowało się ponad 370 prac w trzech kategoriach. W jury zasiedli m.in. Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Wojciech Chmielarz oraz przedstawiciele wydawnictwa Czwarta Strona. Najlepsze opowiadanie poznamy ostatniego dnia festiwalu, a antologia, która powstanie ze zwycięskich opowiadań, będzie miała swoją premierę w 2020 roku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację Granda jest bezpłatny. Na wybrane spotkania mogą obowiązywać wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Warto pamiętać, że niektóre wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Główne wydarzenia odbywać się będą w DS Hanka oraz w Auli Artis. Dodatkową atrakcją będą wspomniane już propozycje Stacji Sensacji, czyli wydarzeń, które odbywają się w całym mieście i poza nim we współpracy z Grandą. W tym roku będą to m.in. spektakl teatralny, wystawa i koncert. Organizatorzy przygotowują także garść niespodzianek, które będą odkrywane stopniowo.

Pełna informacja o programie festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na www.festiwal-granda.pl oraz na Facebooku wydarzenia.

Anna Solak

  • 5. Poznański Festiwal Kryminału Granda
  • DS Hanka, al. Niepodległości 26 i Aula Artis, ul. Kutrzeby 10
  • 20-22.09
  • wstęp wolny (na wybrane wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki lub zapisy)

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019