Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Powrót księdza Grosera

Tydzień temu do księgarń trafiła książka "Jezus z Judenfeldu. Alpejski przypadek księdza Grosera". We wtorek, 4 grudnia, będzie można spotkać się z jej autorem, Janem Grzegorczykiem.

Książka Jana Grzegorczyka jest już dostępna w księgarniach
Książka Jana Grzegorczyka jest już dostępna w księgarniach

Jan Grzegorczyk jest od urodzenia związany z Poznaniem. Tutaj studiował, tutaj rozpoczął swoją karierę zawodową, tutaj spotkał wybitnych ludzi, którzy wpłynęli na jego karierę zawodową oraz twórczość. Wśród nich był Roman Brandsteadtter, który przepowiedział mu jego literacką przyszłość. Współpracował również z ojcem Janem Górą, którego książek był redaktorem, a potem także współautorem kilku bestsellerów, m.in. "Góra albo jak wyżebrać niebo i człowieka". Przeprowadził wiele znakomitych wywiadów. Jego rozmówcami byli Roman Brandstaetter, Jan Dobraczyński, ks. Jan Twardowski, Zenon Laskowik, ojciec Karol Meissner.

Debiutował  w 1998 roku książką "Każda dusza to inny świat", a w jego dorobku są takie pozycje jak "Niebo dla akrobaty", "Chaszcze" czy "Puszczyk". Jest także autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych oraz tłumaczem (głównie z języka angielskiego).

Cechą twórczości Grzegorczyka jest odwaga w przełamywaniu tabu oraz poruszaniu tematów drażliwych i budzących emocje. Nie inaczej jest w jego trylogii o przygodach księdza Grosera - "Adieu", "Trufle" i  "Cudze pole", która wywołała wiele kontrowersji swym otwartym mówieniem o problemach wiary Polaków. "Jezus z Judenfeldu", wydany nakładem oficyny Zysk i S-ka, to kolejne spotkanie z księdzem Wacławem Groserem, który, tym razem, w czasie rowerowej podróży przez Alpy ulega wypadkowi i zmuszony jest zatrzymać się w protestanckiej parafii.

4 grudnia, w restauracji Piano Bar w Starym Browarze, odbędzie się wieczór autorski Jana Grzegorczyka, na którym zaprezentuje on swoją najnowszą powieść.  Jego książki to nie tylko pasjonująca lektura, ale także impuls do wejrzenia w głąb siebie i próby znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytania. Spotkanie z pisarzem z pewnością pomoże w ich poszukiwaniach.

Katarzyna Kamińska

  • Wieczór autorski Jana Grzegorczyka
  • 4.12, g. 18
  • Piano Bar (Stary Browar)