Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

O teatrze... w teatrze

Janusz Majcherek, krytyk teatralny, publicysta, eseista, będzie gościem piątkowego spotkania w Teatrze Ósmego Dnia. Tematem rozmowy będzie wydana w czerwcu tego roku książka pt. "Niedoskładanka".

. - grafika artykułu
.

Janusz Majcherek to wykładowca, krytyk teatralny, eseista i felietonista związany z teatrem - współpracował z Teatrem Studio, Teatrem Polskim w Warszawie, o teatrze mówił w radiowej Dwójce i pisał w "Zeszytach literackich". Przez blisko trzydzieści lat związany był z miesięcznikiem "Teatr". Praca dziennikarska Majcherka została doceniona między innymi przez jury nagrody Grand Press oraz Nagrody Kisiela, których jest laureatem.

Głównym tematem piątkowego spotkania w Teatrze Ósmego Dnia będzie najnowsza publikacja Janusza Majcherka, czyli "Niedoskładanka". To trzeci tom serii miesięcznika "Teatr" zatytułowanej "Krytycy". Publikacja zawiera teksty w większości dotyczące oczywiście teatru. Pośród nazwisk twórców, o których pisze autor, zauważyć można między innymi Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza Dejmka, zespół Teatru Ósmego Dnia.

"Niedoskładanka" stanowi przewodnik po ponad trzydziestu latach przemian w polskim teatrze. Co ważne, wiele z postawionych przez Majcherka pytań jest aktualnych także dziś. "Wolę średni teatr tradycyjny niż te wypindrzone ekshumacje nieświeżego trupa, chyba że mam do czynienia z jakąś autentyczną kontestacją. Wtedy, owszem, teatr tradycyjny wypada może blado. Ale kto dziś kontestuje w teatrze?" - pyta w tytułowym szkicu Majcherek. Czy kontestacja jest nadal potrzebna i możliwa? Jaką rolę w teatrze pełni tradycja? Czy teatr jest nadal możliwy? W esejach Majcherka można odnaleźć ślady odpowiedzi na wyżej postawione pytania. "Czytając teksty z »Niedoskładanki« ma się wrażenie, iż [autor] chętnie pobuszowałby w bibliotekach bliskich sobie artystów, aby zrozumieć jeszcze lepiej ich duchowy rodowód" - o publikacji pisze Jacek Wakar.

Małgorzata Dziewulska zwraca natomiast uwagę, że autor "Niedoskładanki" przywiązany jest do piękna i estetyki dziś rzadko pojawiającej się na deskach teatru. Spojrzenie wstecz i pytanie o wartości dziś coraz bardziej zapominane może stanowić jedną z osi piątkowej rozmowy - o teatrze, w teatrze.

Aleksandra Skowrońska

  • "Niedoskładanka" Janusza Majcherka - spotkanie autorskie 
  • Teatr Ósmego Dnia
  • 4.11, g. 19
  • bilety w cenie 1 zł, rezerwacja: 61 855 20 86, teatr@osmego.art.pl