Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Naród przeczyta "Wesele"

W najbliższą sobotę odbędzie się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W Poznaniu organizuje je Biblioteka Raczyńskich. 

. - grafika artykułu
"Wesele" Wincentego Wodzinowskiego, fot. materiały Biblioteki Raczyńskich

Kazimierz Wyka, krytyk i historyk literatury, ponad pół wieku temu pisał, że chcąc zrozumieć "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, trzeba odciąć się od komentarzy na jego temat. W zadaniu tym pomoże nam bez wątpienia tegoroczne Narodowe Czytanie. Do przeczytania dramatu organizatorzy zaprosili przedstawicieli świata kultury, polityki i mediów. To oni przywołają wersy najważniejszego wesela w polskiej literaturze. Ale do udziału w wspólnej lekturze Biblioteka Raczyńskich zachęca wszystkich. "Jako że »Wesele« zwyciężyło w głosowaniu internautów na tegoroczną lekturę, liczymy na chętnych poznaniaków, których udział w Narodowym Czytaniu przywoła weselne zjawy i magię teatru" - piszą organizatorzy.

Czytaniu w Bibliotece Raczyńskich będą towarzyszyły pokazy i warsztaty tańca ludowego, prelekcje etnograficzne i literackie oraz degustacja dań kuchni małopolskiej. Prof. Wiesław Ratajczak wygłosi wykład zatytułowany "Wesele w Bronowicach", a o weselnych tradycjach opowie Monika Nowacka z Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Na zakończenie na scenie pojawi się Zbigniew Waleryś z monodramem "Ja jestem Żyd z »Wesela«", opartym na utworze Romana Brandstaettera o Hirszu Singerze, pierwowzorze Żyda z dramatu Wyspiańskiego. 

ng

  • Narodowe Czytanie: Stanisław Wyspiański "Wesele"
  • parking za Biblioteką Raczyńskich
  • 2.09, g. 12-21.30