Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920

Kilkadziesiąt kolorowych akwarel pokazujących umundurowanie i broń - od karabinów po samoloty, bogaty opis obfitujący w wyjątki z rozkazów, czasopism i pamiętników z epoki.

"Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920" K. Szaładziński, L. Rościszewski
"Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920" K. Szaładziński, L. Rościszewski

Na początku grudnia 2012 r. Wydawnictwo Miejskie Posnania wydało książkę "Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920". Publikacja zawiera barwną rekonstrukcję ubioru powstańców i Wojsk Wielkopolskich z okresu od grudnia 1918 roku do końca wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Mundur żołnierza wielkopolskiego z tego okresu różnił się od tych noszonych w innych częściach Polski - charakteryzował się wysoką rogatywką z treflem i często z orłem bez tarczy amazonek, sposobem noszenia stopni wojskowych, biało-czerwonymi wstążkami i charakterystycznym dla formacji wielkopolskich systemem oznak broni i służb na kołnierzach.

Publikacja dzieli się na dwie części. Pierwsza - tekstowa opowiada o przyczynach, przebiegu i skutkach Powstania Wielkopolskiego oraz o ubiorze i uzbrojeniu powstańców i żołnierzy. Tekst powstał w znacznej mierze w oparciu o rozkazy dzienne Dowództwa Głównego Sił Zbrojnych i przepisy dla Wojska Polskiego w byłym zaborze pruskim. Część druga to 45 barwnych tablic malowanych akwarelą, które pokazują wygląd żołnierzy wielkopolskich oraz oporządzenie i broń, którą walczyli. Tutaj źródłem informacji były fotografie z epoki uzupełnione przez opracowania niemieckie na temat umundurowania, oporządzenia i uzbrojenia własnych wojsk z okresu I wojny światowej. Tablice uzupełniają relacje uczestników Powstania Wielkopolskiego, meldunki z frontu, publikacje z prasy cywilnej i wojskowej tamtych czasów oraz relacje naocznych świadków wydarzeń. Książka napisana prostym, przejrzystym językiem jest cennym źródłem wiedzy dla wytrawnych i początkujących znawców historii.

ks

  • spotkanie z autorami książki "Polsce zawsze i wszędzie służyć będę. Mundur i broń Wojsk Wielkopolskich 1918-1920" Karolem Szaładzińskim i Leszkiem Rościszewskim
  • 18.12, g. 17
  • Salon Posnania
  • wstęp wolny 

Książka do kupienia na www.sklep.wmposnania.pl, w Centrum Informacji Miejskiej (CIM, ul. F. Ratajczaka 44) i w poznańskich księgarniach.