Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Miłosz razy dwa, a nawet trzy

Czy o poezji Czesława Miłosza i o nim samym powiedziano już wszystko? Tytuł najbliższego Czwartku Literackiego - "2x Miłosz" - pozwala w to wątpić...

. - grafika artykułu
Stefan Chwin "Miłosz. Interpretacje i świadectwa"

O biografii i twórczości noblisty rozmawiać będą w czwartek w Poznaniu: Stefan Chwin i Andrzej Franaszek. Spotkanie poprowadzi poznański specjalista od poezji - Piotr Śliwiński. Rozmowa z całą pewnością zahaczy o trzy publikacje, których bohaterem jest Czesław Miłosz, a autorami właśnie Chwin i Franaszek.

Pierwszy z nich - wybitny prozaik, krytyk literacki, profesor na Uniwersytecie Gdańskim sporo czasu poświęcił ostatnio Miłoszowi. Pod koniec ubiegłego roku ukazały się aż dwie książki profesora: "Miłosz. Interpretacje i świadectwa" -  historyczno-literackie interpretacje wybranych problemów twórczości Miłosza oraz (redagowana wspólnie z żoną Krystyną) - "Miłosz. Gdańsk i okolice. Relacje. Dokumenty. Głosy.", w którym Chwinowie prześledzili wydarzenia związane z pobytem Czesława Miłosza na Wybrzeżu. Spróbowali m.in. dociec jak to się stało, że słowa noblisty "Który skrzywdziłeś człowieka prostego..." znalazły się na Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku.

Obie publikacje Chwina wyprzedziła o kilka miesięcy imponująca biografia Miłosza, którą napisał Andrzej Franaszek - pisarz, krytyk literacki, dziennikarz związany z "Tygodnikiem Powszechnym". Książka "Miłosz. Biografia" otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w 2011 r. oraz nominację do Literackiej Nagrody Nike w 2012. Krytycy raczej zgodnie dzielili zachwyty, a sięgali po nią także mniej "wyspecjalizowani" czytelnicy.

Stefan Chwin tak recenzował książkę Franaszka na łamach "Tygodnika Powszechnego": "Powiem od razu: jest to książka pasjonująca, świadectwo gigantycznej pracy i prawdziwego talentu. Andrzej Franaszek dał portret Czesława Miłosza niebywały (...). A Miłosz w nim - wspaniały, mądry, głęboki, lekkomyślny, wariacki, moralny i wielce niemoralny, religijny i wściekle buntowniczy. Słowem: mnogość barw. Franaszek podziwia go, szanuje i ceni, ale też umie spojrzeć na niego z boku, a nawet z ukosa, wolny od wszelkiej duchowej uległości" - zachwycał się.

Wszystko wskazuje na to, że oto mamy okazję w jednym miejscu, w jednym czasie spotkać w Poznaniu dwóch bezdyskusyjnych "speców od Miłosza". Zaczerpnąć z ich wiedzy, porozmawiać z nimi o poecie, o którym wydawać by się mogło, że powiedziano już wszystko...

Sylwia Klimek

  • Czwartek Literacki "2xMiłosz"
  • Goście: Stefan Chwin i Andrzej Franaszek
  • 25.04, g. 18
  • Sala Czerwona Pałacu Działyńskich
  • Prowadzenie: Piotr Śliwiński