Miasto dla kobiet to pierwsza książka kanadyjskiej aktywistki i wielokrotnie nagradzanej za swoje prace naukowe badaczki, która ukazała się w Polsce. Leslie Kern zajmuje się zagadnieniami urbanistyki, gentryfikacji [zmiana charakteru części miasta, najczęściej dotyczy zmiany charakteru dzielnicy mieszkalnej - przyp. red.] oraz sprawiedliwości ekologicznej [równy dostęp ludzi bez względu np. na religię czy rasę do czystego środowiska naturalnego - przyp. red.]. Pracuje na uniwersytecie Mount Allison w Sackville. A jej teksty - oprócz pism naukowych, ukazywały się także m.in. w "The Guardian", "Vox" czy "Bloomberg CityLab". - Moim zdaniem miasto służy mężczyznom. Tym, którzy dojeżdżają na co dzień do pracy. To właśnie pod nich miasto było dotychczas planowane - opowiadała autorka na spotkaniu Miastoczułe podczas 5. Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Dla niej miasto mieści się w trzech słowach: ruch, różnice i połączenie.
Kern podczas rozmowy zaznaczyła również, że ci, którzy są decydentami, i od których zależy jak będzie wyglądało miasto, często podejmują złe decyzje, bo nie mają odpowiedniej perspektywy. - Oni nie rozumieją punktu widzenia osób, które są w jakiś sposób wykluczone. Nie mają doświadczeń osób, które zapewniają komuś opiekę w domu, osób z niepełnosprawnościami, nie mają perspektywy emigranckiej - mówiła. Jej zdaniem przy planowaniu miast najczęściej zapomina się o tym, że jesteśmy ludźmi, a nie maszynami dojeżdżającymi z domu do pracy i z powrotem, że mamy ciała. - Zapominamy o tym, że potrzebujemy toalet, miejsc do odpoczynku, takich, gdzie czujemy się dobrze - wyjaśniała.
Miasto dla kobiet w Polsce ukazało się trzy lata po premierze. W licznych recenzjach, które pojawiły się po ukazaniu książki, powtarzają się stwierdzenia, że nie jest to przewodnik po mieście ani wyłącznie opracowanie architektoniczne jego problemów, tylko suma doświadczeń czy też dziennik Kern z podróży po mieście albo spotkania z miastem. Że przede wszystkim - bez względu na to, czy podzielamy zdanie Kanadyjki, książka ta jest źródłem informacji.
Zaproszenie do dyskusji w Teatrze Ósmego Dnia o kwestii miasta dla kobiet i o Mieście dla kobiet, w ramach Festiwalu Rozumieć Miasto, przyjęły dwie aktywistki społeczne i feministki: Sylwia Chutnik (autorka książek Kieszonkowy atlas kobiet, Warszawa kobiet, Cwaniary i Kobiety, które walczą: rozmowy z zawodniczkami sztuk walki) oraz Magda Okraska (związana z redakcją "Nowego Obywatela", autorka książek Nie ma i nie będzie oraz Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu).
Monika Nawrocka-Leśnik
- Spotkanie z Sylwią Chutnik i Magdą Okraską wokół książki Miasto dla kobiet Leslie Kern w ramach 8. Festiwalu Rozumieć Miasto. Festiwal Książka i Miasto
- prowadzenie: prof. Waldemar Kuligowski
- 18.04, g. 18
- Teatr Ósmego Dnia
- wstęp wolny, bezpłatne wejściówki
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024