Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Dorota Masłowska live

"Kochanie, zabiłam nasze koty" to jej najnowsza powieść. Opowie o niej 3 grudnia w Teatrze Nowym. 

Najnowsza powieść Doroty Masłowskiej ukazała się 17 października
Najnowsza powieść Doroty Masłowskiej ukazała się 17 października

Dorota Masłowska - ta sama, która naciągała kaptur na głowę i myślała, że jest prorokiem i jedyną sprawiedliwą wśród straconego pokolenia, pojawi się wkrótce w Poznaniu! A to za sprawą Sceny Literatury, czyli cyklu spotkań z twórcami oraz ich dziełami w interpretacji aktorów Teatru Nowego. Z pisarzami, poetami, tłumaczami i dramatopisarzami, którzy zmieniają obraz współczesnej literatury.

Masłowska ma już prawie 30 lat, jest mamą 8 - letniej Maliny. Mieszka w Warszawie, do której przeniosła się z Gdańska w czasie studiów. Myślę, że się zmieniła, ale i ona sama przyznała w jednym z wywiadów, że nie czuje już potrzeby szokowania innych.

Jej pierwsza powieść "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" powstała w czasie przygotowań do matury i okazała się bestsellerem. Powieść przetłumaczono na wiele języków. Dwukrotnie przeniesiono ją na scenę, a Xawery Żuławski - według scenariusza samej pisarki - zrealizował film, w którym Masłowska zagrała samą siebie.

Po "Wojnie..." pojawił się "Paw Królowej", który podzielił krytyków (Nagroda Nike 2006) oraz dramaty: " Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" oraz " Między nami dobrze jest". Długo kazała czytelnikom czekać na następną powieść. W końcu jednak, 17 października, pojawiła się  w księgarniach powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty" - bezpośredni pretekst poniedziałkowego spotkania w Teatrze Nowym.

Masłowska po raz kolejny zamienia się w obserwatora - tym razem przygląda się tak zwanej klasie średniej. Ludziom, którzy nie potrafią nawiązać realnego kontaktu z drugim człowiekiem, ponieważ posługują się sztucznym językiem. Językiem pełnym kalek, zarażonym kinem.

To opowieść o dziewczynach z wielkiego miasta - Jo i Fah, których absurdy życia na jawie mieszają się z absurdami życia we śnie. Sama Masłowska uważa, że powieść ta jest jej najbardziej przemyślaną powieścią. Pierwszą bez pierwowzorów, całkowicie wysnutą z fantazji...

Scena Literatury to propozycja zarówno dla tych, którzy lekturę "Kochanie, zabiłam nasze koty" autorstwa Doroty Masłowskiej mają już za sobą, jak i tych, którzy dopiero zamierzają ją przeczytać. Spotkanie poprowadzi krytyk i teoretyk sztuki, profesor Ryszard K. Przybylski.

Monika Nawrocka

  • "Kochanie, zabiłam nasze koty"- spotkanie z Dorotą Masłowską
  • Scena Literatury - Teatr Nowy (Trzecia Scena)
  • 3.12. g. 17
  • wstęp na bezpłatne wejściówki