Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Czytać z lotu ptaka

Który ptak, aby wzbić się w powietrze, potrzebuje specjalnego pasa startowego? Jaka jest tajemnica wirtuozerii, którą osiągnęły szpaki w lataniu synchronicznym? Ile warte może być pierze wybrane z gniazda kaczki? Na te i inne pytania odpowie Jacek Karczewski - ornitolog, dziennikarz, pisarz, autor książki Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach, w trakcie kolejnej odsłony cyklu Zamek Czyta - w środę księgarni Bookowski.

.
Jacek Karczewski (fot. Stowarzyszenie Ptaki Polskie)

Dlaczego akurat gęsi? Zdaniem autora - członka zarządu stowarzyszenia Ptaki Polskie, który aktywnie działa na rzecz popularyzacji wiedzy o ptakach i ochrony przyrody - to istoty niezwykłe. Żyją w złożonych strukturach społecznych, tworzą skomplikowane kultury, są zadziwiająco emocjonalne i inteligentne. A fakt, że obecnie często utożsamiane są z głupotą, to wątpliwa zasługa ostatnich stuleci. Wcześniej bowiem powszechnie uważane były za ptaki święte - zarówno w mitologii egipskiej, jak i w kulturze słowiańskiej, germańskiej czy indiańskiej.

Ale Jej wysokość gęś to książką przede wszystkim o ptakach dzikich. Autor pisze o wszystkich ptasich bohaterach swojej książki jak o ludziach - osobiście, barwnie i ze znawstwem. Wie, że aby zaszczepić czytelnikowi fascynację ptasim światem, nie może przemawiać  z akademickiej katedry. Musi za to uprawiać sztukę reportażu. Dlatego też odwiedza puszcze, rozlewiska, miejsca corocznych pielgrzymek ptaków; obserwuje, relacjonuje i tłumaczy. Opowiada o skomplikowanych relacjach łączących ptaki i ludzi - zarówno kulturowych, jak i ekonomicznych. Nie unika tematów trudnych - mówi o niszczeniu naturalnych siedlisk poszczególnych gatunków, wpływie rozwoju cywilizacji na aktywność ptaków, kłusownictwie. Bo książka Jej wysokość gęś to opowieść zarówno o tych, którzy ptaki kochają, jak i o tych, którzy do nich strzelają. - Gdy zacząłem pisać o ptakach, zupełnie spontanicznie w opowieści zaczęli pojawiać się ludzie - opowiadał Karczewski w radiu Tok FM. - Pojawiały się miejsca, emocje, tego nie dało się oddzielić. Nie można oddzielić ptaków od ludzi i emocji. To jedno z moich odkryć - podkreślał.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z Jackiem Karczewskim wokół książki Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach (wyd. Wydawnictwo Poznańskie)
  • Bookowski. Księgarnia w Zamku
  • prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora
  • 27.11, g. 18
  • bilety: 2 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019