Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Czwartek Literacki z Ryszardem Krynickim

Przed laty zostawił Poznań dla Krakowa. Teraz na chwilę powraca do miasta, w którym tak wiele się dla niego zaczęło... 

Ryszard Krynicki, fot. mat. organizatorów
Ryszard Krynicki, fot. mat. organizatorów

Ryszard Krynicki - poeta, wydawca, tłumacz. Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnej polskiej poezji. Wymieniany wśród czołowych poetów Nowej Fali - obok Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej, Juliana Kornhausera, Stanisława Barańczaka.

- Sam nie zawsze potrafię odróżnić, które moje wiersze są dobre, a które nie - chociaż może to jest tak, że wiem, które są lepsze, a nie wiem, które są gorsze. Jak wydaję cudze książki, czuję się pewniej. Bardzo się staram, żeby te książki były możliwie jak najlepiej wydane, żeby przetrwały niejedno czytanie - mówił w jednym z wywiadów dla Gazety Wyborczej. W tym samy miejscu przekonywał: - (...) staram się, żeby nie pomnażać pustego mówienia i pisania. Żeby nie pomnażać chaosu...

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był związany w ruchem opozycyjnym w Polsce (sygnatariusz Listu 59). Między 1976 a 1980 został objęty zakazem druku, dlatego aż do 1989 r. publikował swoje książki tylko w drugim obiegu oraz w wydawnictwach emigracyjnych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Kilka tygodni temu otrzymał międzynarodową nagrodę VIII Festiwalu Poezji Obywatelskiej miasta Vercelli (Festival di poesia civile "Citta di Vercelli") we Włoszech. Z tej okazji wydawnictwo Interlinea wydało wybór dwudziestu czterech wierszy laureata zatytułowany "Abitiamo attraverso la pelle" (w przekładzie Francesci Fornari). Na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie oraz w Liceum Humanistycznym w Novarze odbyły się spotkania autorskie poznańsko-krakowskiego poety, a największy włoski dziennik "Corriere della Sera" opublikował artykuł o nagrodzie oraz wywiad z Krynickim.

W 1988 r. wraz z żoną założył Wydawnictwo a5. Nie wydają może kilkudziesięciu tytułów rocznie, za to każda z ich książek warta jest uwagi. Wśród ich autorów są m.in Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Hanna Krall, Zbigniew Herbert, Stanisław Barańczak, Adam Zagajewski i Marcin Świetlicki.

W 1998 r. zdecydowali się przenieść wydawnictwo do Krakowa. I tam już pozostali. Teraz na chwilę Ryszard Krynicki wraca do Poznania, by spotkać się z czytelnikami. 29 listopada będzie gościem kolejnego Czwartku Literackiego w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich. 

Sylwia Klimek

  • Czwartek Literacki: wieczór poetycki Ryszarda Krynickiego
  • 29.11, g. 18
  • Pałac Działyńskich (Stary Rynek 78/79)
  • Prowadzenie: Piotr Śliwiński