Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Cztery dni z komiksem

Konferencja naukowa Religie w komiksie, wykłady, wystawy, spotkania z autorami, warsztaty twórcze z Edytą Bystroń i Maxem Skorwiderem - program IV Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej jest niezwykle ciekawy. Oby pandemia nie popsuła planów miłośnikom sztuki rysunkowej.

. - grafika artykułu
Wystawa podczas Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej w 2019 roku, fot. Aleksander Gniot

W zeszłym roku w obliczu wybuchu pandemii organizatorzy Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej zareagowali w jedyny sensowny sposób i odwołali imprezę, decydując o przeniesieniu jej na październik. Liczyli, że do tego czasu sytuacja na tyle się ustabilizuje, że będzie można spotkać się "na żywo" w większym gronie.

Jednak pandemia dawała nam odetchnąć tylko na krótko i jesienią festiwal odbył się w wersji bardzo okrojonej, zaledwie jednodniowej. Większość zaplanowanych wydarzeń przeprowadzono w trybie  online, wszystkie prelekcje były transmitowane w internecie bez udziału publiczności. Zaledwie kilka spotkań, przede wszystkim warsztaty, gdzie kontakt bezpośredni jest niezbędny, odbyło się na żywo.

W tym roku przed poznańskim środowiskiem komiksowym znowu stanęło bardzo trudne zadanie - dostosować formę festiwalu do zmiennych, niestabilnych warunków pandemicznych. Organizatorzy zdecydowali, że kolejna, czwarta edycja Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej będzie miała formę hybrydową, czyli mieszaną. Większość wydarzeń znowu odbędzie się online (konferencja, prelekcje, spotkania autorskie), ale w niewielkiej części (wystawy, warsztaty) będzie można wziąć udział "na żywo" (z zachowaniem zasad sanitarnych).

Co ważne, wydarzenia festiwalowe odbędą się w ścisłym centrum Poznania: w Bibliotece Uniwersyteckiej i okolicznych lokalizacjach (Galeria Centrala, Barak Kultury i Uniwersytet Artystyczny), zatem przeniesienie się z wydarzenia na wydarzenie nie będzie wymagało jazdy tramwajem czy autobusem na drugi koniec miasta, wystarczy kilkuminutowy spacer na świeżym powietrzu.

W tym roku w ramach festiwalu odbędą się: konferencja naukowa Religie w komiksie (22-23 kwietnia), panele wykładowe dla pragnących pogłębić swoją wiedzę m.in. na temat komiksów superbohaterskich, kobiecych i mangi oraz spotkania z artystami. Gośćmi specjalnymi będą twórcy komiksowi z Portugalii, będzie też okazja do zapoznania się z rysunkowymi albumami z tego kraju na wystawie tematycznej. Zaplanowano warsztaty prowadzone przez autorów komiksów oraz pracowników Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Edyta Bystroń opowie i pokaże, jak tworzyć krótkie formy komiksowe, jak dopasowywać technikę do treści, które chcemy przekazać za pomocą ilustracji lub komiksu, jakie znaczenie dla opowiadanej historii ma dobór narzędzi artystycznych, co można zyskać poprzez świadome ograniczanie palety barwnej i zaplanowany dobór kolorów. Uczestnicy będą też projektować postaci i wymyślać krótkie autorskie opowieści - własne historie opowiedziane słowem i obrazem.

Max Skorwider przy wsparciu studentów UAP zaprezentuje proces druku plansz komiksu techniką litografii, a także proces druku z kamienia, opowie i zaprezentuje stare prasy drukarskie. Agnieszka Maćkowiak wyjaśni, jak połączyć komiks i tradycyjną technikę druku, jaką jest linoryt. Uczestnicy tych warsztatów sami stworzą matryce, nałożą farbę i wydrukują komiks na prasie drukarskiej, a każdy wyjdzie z własną kopią. To wydarzenie tylko dla wielbicieli bardzo czarnej farby!

Z kolei warsztaty druku offsetowego będą okazją do poznania procesu powstawania grafik, które zostaną przygotowane z okazji festiwalu. Także z tych warsztatów, każdy uczestnik wyjdzie ze swoim, świeżo wydrukowanym egzemplarzem komiksu. Na warsztaty będą obowiązywały zapisy, a ze względu na pandemię odbędą się one w bardzo kameralnym gronie, zatem - kto pierwszy, ten lepszy!

Zobaczymy też wystawy twórczości znanych artystów rysunkowych. Oprócz prac wspomnianej Edyty Bystroń na ścianach zawisną dzieła Filipa Myszkowskiego, Ojca Rene oraz plansze z wyborem najciekawszych projektów polskiego komiksu minimalistycznego.

Ze względu na hybrydową formę festiwalu niektóre wydarzenia będą zapowiadane z mniejszym niż zwykle wyprzedzeniem, dlatego zainteresowani powinni stale śledzić profile FB: festiwalowy oraz Czytelni Novej. Tym bardziej że, jak co roku, biorąc udział w facebookowych konkursach, będzie można zdobyć całą górę komiksowych albumów. Takiej okazji nie można przegapić.

Ponieważ Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej wyrósł z tradycji Dnia Darmowego Komiksu, nie może też zabraknąć "rozdawania". Na uczestników będą czekały darmowe zeszyty komiksowe sprowadzone z USA oraz ziny polskich i europejskich twórców przygotowane specjalnie na poznański festiwal. Będzie je można zdobyć, biorąc udział w poszczególnych punktach programu.

Organizatorami imprezy jest Fundacja Instytut Kultury Popularnej i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu. Wsparcie finansowe zapewnił Urząd Miasta Poznania.

Szymon Mazur

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2021