Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Bargielska kontra Kłos

Lubisz literaturę i dyskusje, a w czytelni zawsze było dla ciebie za cicho? Nie możesz przegapić środowego wieczoru w Collegium Maius.

"Obsoletki" Justyny Bargielskiej. Wyd. Czarne - grafika artykułu
"Obsoletki" Justyny Bargielskiej. Wyd. Czarne

Głośne Poddasze to ciekawa inicjatywa studentów i doktorantów poznańskiej polonistyki, redaktorów serwisu kulturalno-literackiego Pro Arte. Raz w miesiącu spotykają się z innymi miłośnikami literatury, by czytać na głos krótkie teksty dwóch autorów. Potem dyskutują, spierają się, wymieniają interpretacjami i spostrzeżeniami. Już w najbliższą środę kolejny z takich wieczorów.

"Wybieramy teksty, które nieoczekiwanie wchodzą ze sobą w dialog, natomiast ich razem-prze-czytanie sprawi (jak nam się wydaje), że ich rozmowa stanie się jeszcze lepiej słyszalna, wybrzmi głębiej" - piszą organizatorzy na FB. Tym razem w dialog wejdą Justyna Bargielska i Agnieszka Kłos. Będzie więc kobieco i inteligentnie.

Justyna Bargielska to poetka i prozaiczka, laureatka licznych konkursów, uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2010 za tom "Dwa fiaty". Precyzyjny i zaskakujący dobór słów, wielość sensów i znaczeń, poważna tematyka przemieszana z niekiedy czarnym humorem - to niektóre cechy jej twórczości.

Druga z autorek, urodzona w Poznaniu Agnieszka Kłos, również zabarwia swoje utwory humorem i ironią. Niektóre jej opowiadania to zapis imaginacji i snów, których płynna rzeczywistość często ulega metamorfozie. Inna gałąź jej twórczości to groteskowe senne koszmary, poruszające trudną tematykę wojny i śmierci. Obie artystki, jeśli jeszcze nieznane, warte są poznania. Czy ich twórczość w zestawieniu stworzy mieszankę wybuchową, podgrzaną ogniem dyskusji, eksplodującą nowymi odkryciami literackimi? Przekonamy się w najbliższą środę.

Urszula Modrzyk

  • Głośne Poddasze
  • Collegium Maius, p. 405
  • 24.04, g. 18:45 - Bargielska vs. Kłos
  • 29.05, g. 18:45 - Czechow vs. Nabokow
  • wstęp wolny