Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Zainspirowani smyczkami

Violinspired - tak brzmi tytuł czwartkowego koncertu z cyklu Moja Muzyka w CK Zamek. Nie pozostawia wątpliwości, że instrumenty smyczkowe to wciąż niewyczerpane źródło pomysłów.

Adam Domurat, fot. mat. organizatorów
Adam Domurat, fot. mat. organizatorów

Adam Domurat - pianista, dyrygent i kompozytor - zaprasza na wyjątkowy koncert. Ci, którzy nie wystraszą się "muzyki nowej", mogą być w czwartkowy wieczór świadkami prawykonań kilku najnowszych dzieł orkiestrowych. Tomasz Citak, Ewa Saczko, Oktawia Prokurat, Radek Mateja, Ewa Fabiańska i wreszcie sam Domurat to młodzi poznańscy twórcy, których utwory zabrzmią w nie tak dawno odremontowanej Sali Wielkiej CK Zamek. Niektóre z kompozycji zostały napisane specjalnie na tę okazję.

A nie ma się czego bać! Nie będzie sprzętów domowych ani innych tego typu kontrowersyjnych "instrumentów", które niekiedy łatwiej potrafią w takiej formie zniechęcić aniżeli zaciekawić. Bohaterowie koncertu bowiem zdecydowanie stawiają muzykę na pierwszym miejscu. W swych utworach nierzadko nawiązują do tradycji, korzystając ze zdobyczy minionych epok zarówno w kategorii formy, jak i zastosowania technik kompozytorskich. Każdy z nich jednak tchnie w swoje dzieła nową i - przede wszystkim - własną, świeżą myśl.

"Na warsztat weźmy smyczki!" - postawili sobie za punkt honoru studenci wydziału kompozycji poznańskiej Akademii Muzycznej. Z tego miejsca ich twórcze umysły - każdy niepowtarzalny, każdy będący źródłem niezliczonej ilości pomysłów, koncepcji i muzycznych marzeń - rozeszły się w sześć różnych dróg.

Wyobraźnia jednych stworzyła dzieła ściśle smyczkowe, innym natomiast podpowiedziała dodanie dodatkowych instrumentów. I tak Radek Mateja w swoim Concertino usłyszał fagot (partię solową wykona Agnieszka Siemiankowska), Fantazja Tomka Citaka uwzględniła kwartet instrumentów dętych drewnianych, a Adam Domurat - rozkochany w muzyce filmowej - nie wyobraża sobie chyba kompozycji bez barw waltorni, celesty czy harfy. W programie pojawi się także dzieło wokalno-instrumentalne - obok dwóch fortepianów Ewa Saczko wzbogaciła swoją kompozycję o partię sopranu. W jej utworze Madonna Dolorosa usłyszymy Agnieszkę Grochalę.

Meritum wieczoru stanowić będzie orkiestra smyczkowa Co-Operate - młody zespół założony i prowadzony przez Adama Domurata. To właśnie oni, studenci Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, połączeni pasją grania, wykonają utwory swoich kolegów. Orkiestra ma już na swoim koncie kilka ważnych koncertów, m.in. podczas XII Festiwalu Pasyjnego czy w ramach cyklu "Kreaspiracje". Zaledwie tydzień temu muzycy współpracowali z maestro Patrickiem Gallois, światowej sławy dyrygentem, którego Akademia Muzyczna gościła na Międzynarodowym Festiwalu Fletowym. Niezwykle cenną dla Co-Operate Orchestra jest seria koncertów z muzyką filmową, z których dochód wspiera organizację Sanctuary for Kids, pomagającą dzieciom z najbiedniejszych rejonów świata.

Magdalena Lubocka

  • Moja Muzyka#15: Adam Domurat & Co-Operate Orchestra "Violinspired"
  • 7.03, g. 19
  • Sala Wielka (CK Zamek)
  • wstęp wolny!