Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Z Gdyni, a nie skądś tam

Tak jak Solarowi towarzyszy Białas, a Oskarowi Steez83, tak jemu towarzyszy skandal. I to nie tylko obyczajowy - kto by bowiem pomyślał, że w 2024 roku popularny raper zrymuje "Duda" z "Gruda" oraz "kurtka" z "puchówka"! To jednak zaledwie jaskrawy przykład estetycznej dezynwoltury, którą tak często popisuje się Belmondo, czyli Młody G z Gdyni. Raper jest specem od nieoczywistych (choć leżących tuż obok) skojarzeń oraz wielopiętrowych konstrukcji brzmieniowych. I co najlepsze - w tę sobotę zagra na Nocnym Targu Towarzyskim.

Młody mężczyzna w kościele. Na głowie ma czapkę z daszkiem założoną tył na przód. - grafika artykułu
Kadr z teledysku Bober ft. BELMONDAWG "J**AĆ ĆPUNÓW", fot. PrintScreen

Belmondo to jednocześnie twórca, który oddaje hołd korzeniom i skejtowskim latom 90., jak i przedstawiciel awangardy polskiego rapu. Wszystkie łatki i szufladki, którymi zwykliśmy przybliżać sobie naszych raperów, wydają się w jego przypadku bezużyteczne. Z jednej strony mamy artystę od niechcenia rzucającego rymy, które moglibyśmy uznać za banalne, częstochowskie. Z drugiej strony - artystę rozsmakowanego w rymach wielokrotnych, krzyżowych czy okalających, który jak nikt w Polsce (no może jedynie Dizkret) operuje rymami egzotycznymi. Wystarczy spojrzeć na fragment tekstu najnowszego singla Ouncja:

[...] Jeździłem na murkach, NBP i kortach

Zrobiłem switch crooksa

Przeżyłem tu nie jeden glitch

Słuchałem Brotha Lynch Hunga

Poznawałem dzicz od podwórka

Liczyła się stylówa zanim byłem Młodym G [...].

Albo też na nieco starsze Te tereny:

[...] Młody G, Belmondziak

Dźwigi widzi z okna

Młody G, Belmondziarz

Z Gdyni, a nie skądś tam

  (Oj tak) [...].

Z pozoru - to wszystko rymuje się dość opornie. Gdy jednak usłyszymy ten tekst rapowany przez Szyluka, jego charakterystyczny niski tembr głosu i wyrobioną dykcję, wszystko składa się na "fonetyczną miodność". Ta olbrzymia śmiałość językowa oraz osobność - czyli jak to się mówi: "własny lot" - sprawiają, że każdy nowy projekt Belmondawg spotyka się nie tylko z zainteresowaniem i akceptacją, ale też z zapałem badawczym odbiorców gotowych rozkładać każdy jego wers na czynniki pierwsze. Zarówno w poszukiwaniu błyskotliwych rozwiązań formalnych, jak i wieloznaczności oraz metafor, które świadczą o jego zamiłowaniu do maskarady. A także kolejnych linijek, które na zawsze wzbogacą socjolekt rapowo-internetowej subkultury.

Poznański występ rapera to pierwsze z wydarzeń promujących "KWITFLIP" TOUR 2024. Według najświeższych informacji kilka utworów przed gwiazdą wieczoru zagra Kidd - założyciel i szef ekipy Skwer.org, nie tylko raper związany z kultową podziemną ekipą Rap Addix, ale i slamer i artysta sceny spoken word. Belmondo, czyli Tytus Szyluk, urodził się w 1991 roku w Gdyni. W wieku lat pięciu wystąpił w Makumbie Big Cyca, a w wieku dwudziestu jeden zadebiutował jako raper u boku Karwana w oldskulowym numerze Za najlepsze akcje. Wkrótce potem Bojkot poznał się z Kazem Bałagane i już jako Belmondo nagrał z nim do dziś bardzo ciepło wspominany przez koneserów mixtape Sos, Ciuchy i Borciuchy (2014).

Współpraca dwóch artystów prowadziła do wyklarowania się ekipy Mobbyn, do której dołączył też weteran trójmiejskiej sceny Oyche Doniz. Zestawienie tak silnych osobowości prowadziło do licznych zgrzytów, dlatego rozłam w grupie nastąpił już po dwóch latach od jej zawiązania, w roku 2018. Mobbyn jednak nie przepadło, lecz zmieniło skład - od tej pory był to duet Belmonda oraz niejakiego GSP. Także i ta konfiguracja okazała się efemeryczna, dlatego po wydaniu uhqqow, w 2019 roku, drogi raperów rozeszły się. Mimo zapewnień o muzycznej pauzie Szyluk powrócił już w roku 2020, singlem promującym minialbum Pappardelle all'arrabbiata EP. Mobbyn zamienił na Poppyn, ksywę Belmondo natomiast - na Belmondawg. W roku 2021 nakładem Asfalt Records ukazał się pierwszy legalny album artysty - Hustle as Usual EP. Materiał zapowiadany przez Captchę, Stronę B i Followup dotarł na 5 miejsce listy OLiS. Rok 2022 Młody G zamknął, powiększając swoją dyskografię o dwie kolejne epki - Piekarenkę EP oraz Aglio e Olio EP.

Jacek Adamiec

  • Belmondawg - koncert rapera rozpoczynający trasę "KWITFLIP" TOUR 2024, support: Kidd
  • 15.06, g. 19.30
  • Nocny Targ Towarzyski
  • bilety: od 84 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024