Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Variété, czyli klasycy

Ich ostatni jak dotąd album to wydany dwa i pół roku temu świetny Nie wiem. Do Poznania przybywa Variété - zespół wybitny. Grupa funkcjonuje na muzycznej scenie od ponad 35 lat.

Zespół Variété, fot. materiały prasowe
Zespół Variété, fot. materiały prasowe

Zawsze potrafiła dystansować się od mód, nurtów, środowisk. Ważniejszy był dla niej artystyczny przekaz niż popkulturowe błyskotki i ułuda medialnej sławy. Przed laty mówiono, że współtworzy nurt tzw. zimnej fali, członkowie Variété nigdy nie byli jednak niewolnikami jednego stylu. Ich muzyka była - w najlepszym sensie tego słowa - progresywna i tak jest też na ostatniej płycie.

Tradycja rockowa jest tu traktowana z szacunkiem, ale i dystansem. Da się tu wysłyszeć fascynację jazzem, minimalem, trip hopem, dubem, elektroniką, choć wszystko zostaje sprowadzone do dość ascetycznej, fascynującej, bardzo osobnej, autorskiej formuły.

Grupa prowadzona jest przez Grzegorza Kaźmierczaka - którego zaliczano do grona najistotniejszych i najciekawszych poetów polskiego rocka. Wydał kilka tomików ze swoimi wierszami. Przed kilkoma laty ich wybór ukazał się w poznańskim WBPiCAK. Jego tekstom towarzyszy zawsze świetna, niepokojąca muzyka. Trzy lata temu mieliśmy okazję podczas festiwalu Frazy obejrzeć spektakl Bal, który osnuty został wokół twórczości zespołu.

Tomasz Janas

  • koncert zespołu Variété
  • 14.03
  • Blue Note,
  • bilety: 35-45 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020