Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Urodziny na nowej Sofie

Koncertem w Blue Note toruński zespół Sofa symbolicznie zdmuchnie dziesięć świeczek na swoim urodzinowym torcie.

Sofa, fot. mat. prasowe
Sofa, fot. mat. prasowe

Na nową płytę fani formacji czekali trzy lata. Repertuar - który będzie można usłyszeć w środę w klubie Blue Note - okazał się sporym zaskoczeniem, zarówno dla słuchaczy, jak i krytyków. Wyłoniły się dwa obozy: zachwyconych i rozczarowanych.

Zespół Sofa - czyli Kasia Kurzawska (wokal), Tomasz Organek (gitara, wokal), rapujący Iwo Naumowicz (S.T.U.B.), Adam Staszewski (bas), Bartek Staszkiewicz (klawisze) oraz Robert Markiewicz (perkusja) - wyraźnie odchodzi od soulowo-jazzującego brzmienia znanego z singli takich jak "Życie w stylu Summer Sale", "Moje życie to...", czy też "Szkoda słów".

Przy okazji ukazania się ich debiutanckiego albumu w 2006 r. pytani o cenionych przez nich polskich artystów wymieniali Mikę Urbaniak, grupę Jamal, Marię Peszek czy Anię Dąbrowską. Obecnie bliżej im raczej do starszej o dwa lata łódzkiej formacji Cool Kids of Death grającej alternatywnego rocka.

Muzycy Sofy niechętnie przypisują swoją twórczość do konkretnych kategorii. I m.in. dlatego także ich nowa płyta "Hardkor i disko" jest trudna do zaklasyfikowania. Mamy tu do czynienia z wieloskładnikowym miksem gatunkowym - od disco ("Hardkor i disko") i rocka ("Egzorcyzmy Emili Roze") po electro oparte na syntetycznym brzmieniu spod znaku Chemical Brothers ("Chaos ADHD").

Grupa Sofa powstała w 2003 roku i już wkrótce zdołała zwrócić na siebie uwagę dziennikarza telewizyjnego i radiowego - Hirka Wrony, który zaaranżował artystyczny projekt zrealizowany w radiowej Trójce z udziałem młodego zespołu i Adama Ostrowskiego czyli O.S.T.R. Dzisiaj formacja ma na swoim koncie liczne sukcesy (m.in. tytuł "Fonograficzny debiut roku" oraz statuetkę Fryderyka) i bogate portfolio koncertowe (wystąpiła między innymi jako suport The Black Eyed Peas, Snoop Dogg oraz samej Lauryn Hill).

W listopadzie ubiegłego roku Sofa zakończyła swoją europejską trasę koncertową, która objęła Litwę, Łotwę, Estonię, Czechy, Polskę oraz Portugalię.

Karolina Gumienna

  • Sofa - koncert z okazji 10-lecia zespołu
  • 20.02, g. 20
  • Blue Note (ul. Kościuszki 76/78)
  • Bilety: 25 zł (w przedsprzedaży), 35 zł (w dniu koncertu)