Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Ulotne wizje

Ten koncert miał rozbrzmieć przed pandemią. Jednak Wizje ulotne Siergieja Prokofiewa oraz Koncert skrzypcowy D-dur Beethovena usłyszymy ostatecznie w najbliższą niedzielę w Auli UAM za sprawą niezrównanej Orkiestry kameralnej Polskiego Radia Amadeus, którą poprowadzi Anna Duczmal- Mróz.

. - grafika artykułu
Inauguracja 53. sezonu artystycznego Orkiestry Polskiego Radia Amadeus, fot. Jacek Mójta

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus to marka sama w sobie. Niewymagająca wielkiego przedstawienia, a może jedynie zacytowania: "Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus stanowi jakość, o której może marzyć wiele zespołów. Ich wykonania cenione są w Polsce i na świecie, a nazwisko Duczmal stało się synonimem arcyciekawych interpretacji" - pisała Aleksandra Bliźniuk w 2017 roku, w swojej recenzji dla portalu Kulturapoznań.

Wizje ulotne to chyba jeden z najpiękniejszych tytułów jaki kompozytor może nadać swojemu utworowi. W najbliższą niedzielę premierowo usłyszymy je nie w wersji fortepianowej, lecz w opracowaniu na orkiestrę w aranżacji Jakuba Kowalewskiego.  "Kolejność w cyklu Wizji ulotnych podyktowały mi względy artystyczne, nie zaś chronologia" - pisał kiedyś Prokofiew. Wizje ulotne to dwadzieścia miniatur, stanowiących cykl, który można jednak dowolnie modyfikować. Sam kompozytor grywał tylko niektóre z nich, a współcześnie częściej można usłyszeć swobodnie zestawiony ich wybór, niż całość. Dzieło to charakteryzuje duża różnorodność, zróżnicowanie emocjonalne, oraz szeroka rozpiętość stylistyczna i fakturalna. Jednak kompozycja ta jest na wskroś prokofiewowska. Słychać tu język muzyczny tak charakterystyczny dla tego kompozytora. Wizje ulotne to także synonim subtelności, liryzmu, naturalności i jednoczesnej wykwintności formy i faktury.

Jako drugi tego wieczoru zabrzmi Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena - jedyny zachowany w całości koncert na skrzypce tego kompozytora. Uważany za jeden z najwspanialszych przykładów gatunku, nie od początku zyskał sławę i renomę. Pierwsze wykonanie dzieła, które kompozytor napisał w 1806 roku, okazało się katastrofą i być może dlatego na wiele lat zapomniano o tym utworze. Przyczyną niepowodzenia mógł być fakt, iż Beethoven skończył koncert na tyle późno, że solista Franz Clement nie zdążył opanować swojej partii. Według relacji ucznia Beethovena Carla Czernego, koncert został ukończony na dwa dni przed premierą, więc solista niemalże zmuszony był do grania a vista. Jednak w 1844 roku za sprawą skrzypka Josepha Joachima - przyjaciela Johannesa Brahmsa, partytura została odkryta na nowo, a koncert rozpropagowany na tyle, że stał się jednym z najbardziej znanych koncertów na skrzypce. Kompozycję tę, podobnie jak Wizje ulotne, usłyszymy w opracowaniu Jakuba Kowalewskiego.

Oprócz wspaniałych dzieł Beethovena oraz Prokofiewa, które Orkiestra Polskiego Radia Amadeus wykona tego wieczoru, melomanów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Koncert ten będzie również okazją do zobaczenia i wysłuchania skrzypiec Antonio Stradivariego "Polonia" z 1685 roku, na których zagra wirtuoz, jeden z najwybitniejszych skrzypków swojego pokolenia - Janusz Wawrowski.

Organizatorzy przypominają o zapoznaniu się z nowymi zasadami uczestnictwa w wydarzeniu oraz wypełnieniu wymaganego oświadczenia.

Katarzyna Nowicka

  • koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Wizje ulotne
  • 25. 10, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020