Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyka z pandemią w tle

Słowo "pandemia" jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki, nic więc dziwnego, że wkradło się także na koncertowe afisze. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na Muzykę w pandemii - pierwszy od lutego koncert tego zespołu w Auli UAM.

. - grafika artykułu
Agnieszka Duczmal, fot. materiały prasowe

Tym samym zostanie zainaugurowany 53. sezon artystyczny Amadeusa. Na wydarzenie niewątpliwie przyciągnie publiczność nazwisko Evgeniego Bozhanova - laureata XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. To była szczególna edycja jednego z najsłynniejszych konkursów na świecie. Pięć lat wcześniej wygrał go bezkonkurencyjnie Rafał Blechacz, bardzo wysoko stawiając pianistom poprzeczkę. XVI edycję wygrała z kolei pianistka Julianna Awdiejewa - jej zwycięstwo wzbudziło wiele kontrowersji w środowisku. Wielu z krytyków i muzykologów stawiało na zwycięstwo Ingolfa Wundera (II miejsce), czy właśnie Bozhanova, który ostatecznie zajął 4. miejsce. Udział w konkursie, jak i naturalne predyspozycje oraz talent bułgarskiego pianisty sprawiły, że doskonale czuje się w repertuarze chopinowskim i jest jego znakomitym interpretatorem. Podczas niedzielnego koncertu w jego wykonaniu usłyszymy Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina - ten sam, który wykonał w czasie wspomnianego konkursu. Gra Bozhanova jest wytworna i pełna temperamentu. Przez wielu uznawana jednak za manieryczną i będącą na pograniczu interpretacyjnego nadużycia. Niewątpliwie można doszukać się w niej stylu Ivo Pogorelića - pochodzącego również z Bułgarii artysty, który zasłynął jako wielki skandalista X edycji konkursu Chopinowskiego. Bozhanova z pewnością warto słuchać. Jest świeżym powiewem w konserwatywnej szkole interpretacji polskiego kompozytora, artystą o wielkiej, nieposkromionej wyobraźni i wrażliwości.

Wśród solistów zobaczymy także Jarosława Żołnierczyka, koncertmistrza Orkiestry Amadeus i laureata Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W jego wykonaniu usłyszymy Concerto-Notturno op. 13 Mikołaja Piotra Góreckiego - utwór, który od momentu powstania w 2000 roku cieszy się dużą popularnością wśród orkiestr i solistów. W tej kompozycji odnajdziemy kontrastujące ze sobą trzy części. Pierwsza, o charakterze nokturnowym, charakteryzuje się wolnym tempem i lirycznym, subtelnym tematem. Następująca po nim część allegro jest żywa, a dominujące w niej rytmy synkopowane podkreślają jej radosny charakter. Dzieło kończy śpiewny, nostalgiczny ustęp, w którym partia skrzypiec ma charakter swobodnej improwizacji.

Orkiestra pod batutą Agnieszki Duczmal wykona tego dnia także folkloryzującą Radiff - Suitę na tematy irańskie rosyjskiego i radzieckiego kompozytora Lwa Knippera. Żyjący w latach 1898-1971 artysta był świadkiem niezwykle burzliwych czasów. W swojej twórczości początkowo skłaniał się ku francuskiemu impresjonizmowi i niemieckiemu ekspresjonizmowi, by później mocno uprościć swój język muzyczny. Organizatorzy przypominają o zapoznaniu się z nowymi zasadami uczestnictwa w wydarzeniu. Ograniczona liczba słuchaczy, obowiązek zakrywania ust i nosa, dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego oraz nakaz podania danych osobowych przy wejściu na Aulę UAM - Muzyka w pandemii zobowiązuje do odpowiedzialnego zachowania. Bądźmy więc ostrożni i uważni. Doceńmy to, że możemy uczestniczyć w koncertach offline, zwłaszcza w wykonaniu jednej z najlepszych w Polsce orkiestr.

Aleksandra Kujawiak

  • koncert Muzyka w pandemii
  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
  • 11.10, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2020